Strona głównaZwiązkiJak na nowo rozpalić romantyzm w związku

Jak na nowo rozpalić romantyzm w związku

Nigdy nie jest za późno na to, aby przywrócić romantyzm w wieloletnim związku, przekonują naukowcy z Wydziału Medycyny Stosowanej Indiana University w Bloomington. Zdrowy, długoletni związek stanowi dziś szczególny powód do dumy, pary powinny go celebrować. Nie należy jednak zapominać, że na wszystko trzeba pracować - czasem zaś to naprawdę ciężka harówka... Nie bierzmy dobrego związku za pewnik - przestrzegają naukowcy.
Jak na nowo rozpalić romantyzm w związku [© Roman Milert - Fotolia.com] „Najczęstszy błąd, jaki popełniają pary i jednostki to założenie, że tak bardzo kochają partnerów, iż ich związek będzie trwał wiecznie", mówi profesor Robert Billingham z Indiana University w Bloomington. „Małżonkowie nie uważają, że istnieje coś, nad czym powinni popracować," dodaje.

Biologię można „wspomóc"


Z biologicznego punktu widzenia ludzie nie są stworzeni do długotrwałych romansów, uważa profesor Billingham, który zajmuje się badaniami nad interakcjami w związkach partnerskich, stosunkami między rodzicami a dziećmi oraz wpływem rozwodów na dzieci w dojrzałym wieku.

W miłości ważną rolę odgrywają dwie substancje chemiczne produkowane przez ludzki organizm: serotonina i dopamina. Stan zakochania charakteryzuje się wysokim poziomem drugiej z wymienionych substancji, to dopamina odpowiada za „porywy serca". Po 3-8 latach jednak poziom wspomnianych hormonów wraca do normy i to, co przeżywamy można ogólnie określić, jako przywiązanie.

Mamy szansę jednak „wspomóc" ten mechanizm, sprawić, by wieloletni związek także cechował się romantyzmem i przyspieszonym biciem serca na widok partnera. Pary muszą po prostu nad tym popracować.

Znajdź czas na miłość

Badania profesora Billinghama wykazały, że osoby, które się rozwodzą, statystycznie mają słabsze zdrowie i niższą jakość życia. Dobre, długotrwałe związki okazują się być więc polecane także ze względu na możliwość wydłużenia statystycznej długości życia oraz utrzymania poczucia szczęścia.
Znalezienie czasu pielęgnowanie miłości jest kluczowe. Warto pamiętać o rocznicach, Walentynkach i organizować romantyczne chwile: spędzać je tylko we dwoje i cieszyć się sobą.

Jak na nowo wprowadzić romantyzm do wieloletniego związku

Profesor Billingham podaje pięć wskazówek dla par, które nie chcą, by zabrakło romantyzmu i pragną poprawić swój związek.

1. Umawiaj się na randki
To, że jesteście razem wiele lat, nie oznacza, iż okres randek bezpowrotnie się skończył. Warto zadbać o czas spędzany wspólnie. „Ludzie się zmieniają, związki także. Polecana jest jednak postawa umożliwiająca celebrowanie chwil z partnerem", uważa profesor Billingham. Co robić? Wszystko, na co macie ochotę: kino, restauracja, spacer, weekend za miastem, pielęgnowanie wspólnych pasji. Warto znaleźć czas na chwilową choćby zmianę otoczenia, realizację oryginalnych pomysłów lub kultywowanie stworzonych przez siebie tradycji.

2. Upewnij się, że dzieci wiedzą o waszej miłości
Rodzice spędzają zwykle osiemnaście do dwudziestu kilku lat przygotowując dzieci do opuszczenia rodzinnego domu. Truizmem jest, że wymaga to poświęceń i ogromu cierpliwości, ale warto pamiętać, że miłość między rodzicami jest dobra dla nich samych oraz dla ich dzieci. Latoroślom dostarcza dobrych wzorców, dojrzałym małżonkom czy partnerom łatwiej wówczas przetrwać w „opustoszałym gnieździe".
„Jeśli dzieci nie widzą, że rodzicom na sobie zależy, kształtują pogląd, że małżeństwo nie jest tak istotne, jak praca, obowiązki, hobby, czy inne aktywności. Jeśli zaś mogą obserwować, że opiekunowie szanują się, kochają, poświęcają sobie czas, lubią przebywać razem, młodzi ludzie wysoko oceniają wagę związku pełnego zaangażowania", wyjaśnia profesor Billingham.

3. Zacznij od dziś
Nigdy nie jest za późno, aby spróbować ponownie wprowadzić romantyzm do związku. Jeśli straciliśmy jakiś czas, nie warto go rozpamiętywać, ale też i czekać na odpowiedni moment, bo ten może według ciebie nigdy nie nadejść. „Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna", pisał ksiądz Twardowski, od teraz zacznij kształtować i realizować plan podnoszenia jakości swego związku.

4. Powinieneś spróbować czy dać za wygraną?

Oczywiście znacznie trudniej jest walczyć o lepszą jakość związku, gdy zależy na tym tylko jednej osobie. W każdym razie warto spróbować i nie mieć wyrzutów sumienia, że nie zrobiło się nic, by zmienić nieprzyjemny status quo.

5, Seks i romantyzm
Sprawiają, że związek, także ten wieloletni, nadal jest ciekawy, a partner atrakcyjny i pociągający. Poza tym, argumentuje profesor Billingham, osoby, które regularnie uprawiają seks, żyją dłużej i są szczęśliwsze.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:41:37, 19-02-2009 Mar-Basia

  Pieknie i madrze powiedziane - Znajdz czas na milosc nawet w wieloletnim zwiazku. Spedzajmy ze soba wiecej czasu, pamietajmy o rocznicach, dbajmy o naszego partnera, nawet jak nabral troche butelki!

  Podpisuje sie pod artykulem, bowiem uczucie pomiedzy kobieta i mezczyzna, obojetne czy jest to legalny czy nielegalny zwiazek nie jest z gory zagwarantowane "na zycie" wieczne - nalezy o nie dbac jak o tropikalna roslinke. Pragne rowniez dodac, ze nie ma wieku na milosc.....i jezeli ktos mysli inaczej, poprostu nigdy jej nie zaznal, czego mu serdecznie wspolczuje.

  Ludzie, ktorzy sa kochani przez ich partnera - czuja sie bezpieczniej, smieja sie czesciej i sa w lepszym humorze od tych niekochanych, ktorzy swoja frustracje z braku milosci przelewaja na innych w roznych formach, nie zawsze sympatycznych. Skad to znamy?......
  ... zobacz więcej
 • 11:37:02, 19-02-2009 Jadzia_G

  o frustratach lepiej nie mówmy - ale masz absolutną racje że kochanym i kochającym lepiej się żyje i są pogodniejsi.
 • 12:13:34, 19-02-2009 Baśka13

  Ale czasami trafia się okres na frustrację.Oj,ciężko wtedy,ciężko!
 • 11:41:02, 17-08-2009 mama2

  piekny tekst. Tak jakbym czytala o sobie, mojej rodzinie. Jest cudnie. Fakt. Ale to nie jest takie proste. Utrzymac zwiazek przez wiele lat. To nie takie proste. Najwazniejsze to lubic i szanowac partnera. Sa dni kiedy mnie jest zle, sa dni - kiedy jemu wstaje sie lewa noga. Klocisz sie wrzeszczysz, placzesz. A potem on podejdzie, przytuli i powie patrzac milo w oczy no i o co ci tak naprawde chodzi. Rece opadaja . Latwiej wtedy zniesc brak kasy, chorobe, dasy. Pozdrawiam
 • 13:22:46, 17-08-2009 largetto

  Szczęśliwe te osoby, które mają takiego partnera, niestety w większości mężczyzna przestaje zabiegać o takie "głupoty" jak przytulenie w ciągu dnia, szepnięcie miłego słowa..... według nich to są fanaberie kobiety.... przecież skoro ona ma co jeść i gdzie mieszkać to chyba świadczy o staraniu mężczyzny ?
  i znalezione w necie:

  .....Gdy zapraszamy Przyzwyczajenie,
  Miłość wychodzi.
  Michel Quoist, .......
  I znów temat powrócił za sprawą pewnego artykułu z serii :porady : "Tajemniczy ogród pożądania".
  ...Bliskość w związku nie może stłamsić prywatnej przestrzeni : fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej. Każdy powinien mieć pewną własna przestrzeń zarezerwowaną tylko dla siebie.
  Bo seksualność to nie tylko coś co robimy w łóżku - to część naszej tożsamości. To, że jesteśmy w stałym związku nie zwalnia nas z dbania o to, aby wspólne chwile były poprzedzone "zalotami".... ponieważ oczekiwanie jest pożywką dla pożądliwości - tak mamy zbudowaną psychikę.
  Tyle artykuł...

  to potwierdzenie niestety moich słów.... a kobiet piszących w podobny sposób jest naprawdę wiele.....
  i to jest smutne
  ... zobacz więcej
 • 19:11:48, 16-06-2014 Irenka 26

  Znam wiele związków mających za sobą po kilkadziesiąt lat wspólnego życia-taki-pięćdziesięcioletni-był związek moich rodziców, znam pary, które przeżyły po sześćdziesiąt parę lat wspólnie, do samego końca życia! Sama nie mam takiego długiego stażu małżeńskiego-późno stosunkowo wyszłam za mąż, ale myślę, że z poczynionych obserwacji mogę wysondować, że wszystko zależy nie tylko od miłości, ale także od głębokiej przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i kompromisowości....To także ważne w związku, aby wspólnie dochodzić do rozwiązania problemów- konsensus nieodzowny! Z latami rodzi się wyższy stopień związku-całkowite zaufanie, szacunek, tolerancja, wyrozumiałość, wsparcie, umiejętność zrozumienia współpartnera bez zbędnych słów, umiejętność wybaczania, czasami pokora i współczucie.....Czyli w ogólnym zarysie-EMPATIA! Myślę, że osoby nie posiadające jej, mają utrudniony każdy związek z drugim człowiekiem! Tego trzeba uczyć od najwcześniejszego dzieciństwa! A tak ogólnie- nikt nie znalazł remedium na idealny związek, bo każdy jest inny!!!!
  ... zobacz więcej
 • 00:08:09, 28-06-2014 Moris5565

  O każdy związek, czy jest on ledwo co powstały, czy trwający już niezwykle długo trzeba dbać i troszczyć się. To jest tak, jak z roślinką. Jeśli jej nie podlewasz i nie pielęgnujesz to zwiędnie. Tak samo jest z miłością. Nie wzmacniania będzie powoli wygasać. Całe szczęście, że można obserwować pary, które spedzają ze sobą całe życie.
 • 10:09:50, 28-06-2014 Stefan

  Piękny, mądry tekst! - mama2 ma rację.
  I piękne wpisy - MarBasi, Wandzi, Irenki, mamy2, Moris5...
  Święte słowa. W małżeństwie tak właśnie należy postępować, zachowywać się. Jeżeli chce się je utrzymać w zgodzie i przyjaźni, (nie nadużywam słów szczęście, a zwłaszcza miłość). Do końca życia.
  Także w trosce o zrodzone i wychowywane dzieci.
  Irenka użyła słowa "kompromisowości...". Jakież to szalenie ważne w małżeństwie. Nie spierać się o byle głupstwo, rację, słówko, uczynek... Tylko ustąpić, zrezygnować - na Jej (Jego) korzyść.
  I umieć przeprosić.
  Pamiętać i umieć: "..przytulenie w ciągu dnia, szepnięcie miłego słowa.." - jak powiedziała Wandzia.
  No i to porównanie mamy2: "...jak z roślinką. Jeśli jej nie podlewasz i nie pielęgnujesz to zwiędnie."
  Użyłem kiedyś tego porównania w innym kontekście - mówiąc o przyjaźni.
  O którą także trzeba dbać, jeśli nie chce się zostać na starość samotnym.
  Pozdrawiam wszystkich.
  S.
  ... zobacz więcej
 • 11:41:28, 28-06-2014 Jolina

  Do niedawna byłam skłonna przyklasnąć słowom ... gdzieś tu przeczytanym... miłość przychodzi i odchodzi - przyjaźń zostaje.
  Teraz już i w zastosowaniu do przyjaźni , nie jestem taka pewna.
  Cytat:
  Cytat:
  Jeśli jej nie podlewasz i nie pielęgnujesz to zwiędnie."

  A co, jeśli znajdzie się taka nietypowa roślinka, która ładnie wykiełkuje a potem nie zależy, żeby być pielęgnowaną i troszczyć się o nią?
  Co, ponawiać próby.? Nie sadzę. A może się mylę.

  Cytuję Stefana...
  Cytat:
  Cytat:
  ... mówiąc o przyjaźni.
  O którą także trzeba dbać, jeśli nie chce się zostać na starość samotnym.
  Pisząc te słowa, miałeś na myśli przyjaźń między małżonkami,
  czy o kolegach przyjaciołach.?
  W zastosowaniu do współmałżonka, to jestem absolutnie za i uważam, że jest ważniejsza niż
  miłość, która nawet jeśli kiedyś była, to z upływem iluś tam dziesiątek lat - mija.
  Ja stawiam na przyjaźń w obu przypadkach.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • eGospodarka.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy