Strona głównaZwiązkiJak budować dobre relacje z innymi ludźmi

Jak budować dobre relacje z innymi ludźmi

Wieloletnie badania uczonych harwardzkich pokazały, że poczucie szczęścia zależy głównie od jakości naszych relacji z innymi ludźmi. Niby wszyscy to intuicyjnie ujmują, ale wielu z nas zaniedbuje aktywne kreowanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek ekspertów na temat elementów budowania głębokich, zaufanych relacji z ludźmi.
Jak budować dobre relacje z innymi ludźmi

Słuchaj

To ciągle niedoceniana „sztuka". Wielu chce mówić, nieliczni słuchają. Jeśli masz się dobrze porozumieć się z kimś, naprawdę dowiedzieć się, co go/ją interesuje, jakie ma problemy i jakie nadzieje, musisz skoncentrować się na aktywnym słuchaniu. Częsty błąd - jak mówią znawcy zagadnienia - jest taki, że zgadujemy czy antycypujemy, co inni zamierzają powiedzieć, tymczasem łatwo się tu pomylić i warto pozwolić rozmówcy swobodnie wyrażać myśli. Słuchanie i rozumienie, co inni nam przekazują, jest najważniejszym elementem udanej interakcji.

Ofiaruj swój czas

Dobre nie tworzą się same z siebie, tylko dlatego, że w danym towarzystwie oglądamy telewizję czy czytamy książkę, trzeba poświecić swoją uwagę i wykazać inicjatywę, by spędzać wspólnie istotny jakościowo czas. Musisz być dostatecznie często obecny/a w życiu innych ludzi, by budować z nimi głębsze relacje, a to oznacza pewne poświęcenie, np. rezygnację z na rzecz wspólnego spotkania, godzinną podróż do miejsca zamieszkania przyjaciół, czy wydanie większej sumy na zakupy i gotowanie dla znajomych, etc. Poświęcanie czasu, energii i wysiłku na rozwijanie i budowanie relacji jest jedną z najcenniejszych umiejętności życiowych.

Bądź na bieżąco

W zabieganej codzienności często zapominamy o drobnych gestach, które podtrzymują więzi. Tymczasem życie toczy się tu i teraz, nie tylko podczas Świąt czy ślubów lub chrztów. Warto wziąć za telefon i przedzwonić wieczorem choćby na parę minut, by dowiedzieć się, jak minął dzień bliskiej osobie. Nawet jeśli ktoś mieszka za granicą, bezpłatne komunikatory internetowe pozwolą porozmawiać.

Wykaż empatię

buduje relacje między ludźmi. Dostrzeganie uczuć i potrzeb innej osoby bez jej obwiniania się, udzielania porad, czy prób naprawy sytuacji to bardzo ważna umiejętność. Nierzadko ludzie chcą być po prostu wysłuchani i zrozumiani. To daje wsparcie i rozwija wzajemne zaufanie.

Szczerze wyrażaj swoje opinie

Zaufanych, głębokich więzi nie buduje się poprzez ciągłe pobłażanie czy niezuaważanie błędów, rzetelna informacja zwrotna jest potrzebna każdemu. Oczywiście warto koncentrować się na tym, co w drugiej osobie dobre, ale trzeba też umieć szczerze wyrażać swoje opinie. Jeśli oczekujesz zmiany czyjegoś zachowania czy nie możesz zaakceptować wypowiadanych przez bliską osobę poglądów, jasno wyraź swoje oceny danej sytuacji. Oczywiście, bardzo istotna jest tu forma, nie chodzi o to, by kogoś atakować, ale grzecznie i rzeczowo oznajmić swój punkt widzenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy