Strona głównaZwiązkiIntymne życie starszych Polaków

Intymne życie starszych Polaków

Wbrew panującym stereotypom starsi Polacy to w dużej części ludzie aktywni seksualnie i otwarci na intymne innowacje. Badania przeprowadzone przez profesora Izdebskiego we współpracy z TNS OBOP informują, że dla osób po pięćdziesiątce seks i erotyka są bardzo ważne i stanowią o jakości bardzo wielu dziedzin życia. Niestety, świadomość problemów zdrowotnych utrudniających udane pożycie nadal jest zbyt niska.
Intymne życie starszych Polaków [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Jak wynika z badań, mężczyźni po pięćdziesiątce mając ochotę na seks, nie zawsze mogą się nim cieszyć, gdyż borykają się z problemami zdrowotnymi (np. 29% mężczyzn przyznaje się do kłopotów z erekcją). Problem ten pojawia się wraz z wiekiem i w szczególności dotyczy mężczyzn po 50. roku życia. Tylko część respondentów jest świadoma, że zaburzenia erekcji to choroba. Większość, bo aż 72% mężczyzn biorących udział w badaniu, uważa że jest to rzecz naturalna. Niski jest również stopień wiedzy nt. dostępnych specjalnych środków farmakologicznych (50%) oraz skuteczności inhibitorów PDE5.

Jednym z najważniejszych wniosków jest fakt, że dla 73% badanych seks w każdym wieku może być źródłem pozytywnych i wartościowych przeżyć.

Badani podkreślają, że seks ludzi starszych, bez lęku o zajście w ciążę jest bardziej komfortowy. Tak uważa 65% respondentów.

Ponad połowa badanych stwierdza, że intymność i bliskość w późnym wieku jest najlepszym sposobem na zachowanie młodości oraz zapobiega samotności. Badania te wskazują, że seksualność w życiu osób starszych jest ważnym elementem i prowadzi do wielu pozytywnych doznań.

Jednocześnie 42% mężczyzn uważa, że zaburzenia erekcji mogą w efekcie doprowadzić do rozpadu związku. Jeszcze więcej, bo aż 60% mężczyzn jest zdania, że problemy z erekcją wpływają negatywnie na ich samoocenę. Dodając do tego fakt, że 56% kobiet uważa, że nie ma takiej granicy wiekowej, przy której spada ich zainteresowanie seksem, otrzymujemy kłopotliwy obraz rozbieżnych możliwości.

„Wynika jasno, że trudności w sferze seksualnej mogą prowadzić do zaburzeń w relacjach z partnerem czy otoczeniem społecznym. W pewnym jednak wieku wydają się niestety sprawą bardziej zrozumiałą, normalną i nieuniknioną,” mówi prof. Zbigniew Izdebski.

Zdecydowana większość ankietowanych wskazuje na duże znaczenie dogodnej atmosfery przy uprawianiu seksu. Również gra wstępna stanowi istotny element. Równocześnie 60% ankietowanych chętnie wprowadza innowacje do swojego życia o ile tylko niosą one ze sobą jakieś korzyści.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy