Strona głównaZwiązkiHormon miłości wywołuje też lęk?

Hormon miłości wywołuje też lęk?

Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wywołuje także strach i niepokój. Efekty działania oksytocyny zbadali uczeni z Northwestern University. Większość odpowiedzi na nasze obawy przechodzi przez region mózgu zwany boczną komorą, w którym znajduje się duża liczba receptorów wspomnianego neuroprzekaźnika.
Hormon miłości wywołuje też lęk? [© spotmatikphoto - Fotolia.com] Oksytocyna wzmaga odczuwanie namiętności i pożądania, a także przywiązania. Liczne badania naukowe wyjaśniają, że jej odpowiedni poziom jest bardzo istotny dla utrzymania długich i stabilnych relacji między ludźmi. Teraz nowe testy pokazują, że może być również źródłem takich emocji, jak strach i .

Od jakiegoś czasu oksytocyna jest uważany za środek redukcji stresu. Ma także udział we wzmacnianiu więzi emocjonalnych i zachowaniu matek, ale według amerykańskich naukowców pełni podwójną rolę. W nowym badaniu uczeni wykazali na modelu zwierzęcym, jak można wzmocnić obawy i lęki. Większość reakcji strachu przechodzi przez boczną komorę mózgu o dużej liczbie receptorów oksytocyny.

Badacze odkryli, że oksytocyna wzmacnia także negatywne wspomnienia i lęk o przyszłość wywołując cząsteczkę Erk (kinazę regulowaną poprzez sygnały zewnątrzkomórkowe), która jest aktywowana przez sześć godzin po negatywnym doświadczeniu towarzysko-społecznym. Erk czyni nasze lęki silniejszymi pobudzając w mózgu obwody strachu przechodzące przez boczną komorę. Nie tylko miłość zatem, ale także obawa kryje się za działaniem opisywanego neuroprzekaźnika.

Zrozumienie podwójnej roli oksytocyny może pomóc w opracowaniu terapii podnoszących poziom dobrego samopoczucia i zmniejszających negatywne reakcje, oceniają uczeni.

Z dotychczasowych badań wynika, że oksytocyna pełni istotną rolę w relacjach społecznych i przyjaźni. U kobiet stymuluje poród, a także wspomaga karmienie piersią. Ponadto sprzyja budowaniu więzi rodzinnych i zaufania między ludźmi. Co więcej, jak wynika z analiz uczonych Uniwersytetu w Bonn, narzeczeni i małżonkowie o wyższym poziomie oksytocyny, są wierniejsi.

Wyniki opublikowano w magazynie Nature Neuroscience.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy