03-08-2013
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wywołuje także strach i niepokój. Efekty działania oksytocyny zbadali uczeni z Northwestern University. Większość odpowiedzi na nasze obawy przechodzi przez region mózgu zwany boczną komorą, w którym znajduje się duża liczba receptorów wspomnianego neuroprzekaźnika.
![Hormon miłości wywołuje też lęk? [© spotmatikphoto - Fotolia.com] Hormon miłości wywołuje też lęk? [© spotmatikphoto - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Hormon-milosci-wywoluje-tez-lek_img51fda3c6283a2.jpg)
Oksytocyna wzmaga odczuwanie namiętności i pożądania, a także przywiązania. Liczne badania naukowe wyjaśniają, że jej odpowiedni poziom jest bardzo istotny dla utrzymania długich i stabilnych relacji między ludźmi. Teraz nowe testy pokazują, że może być również źródłem takich emocji, jak strach i .
Od jakiegoś czasu oksytocyna jest uważany za środek redukcji stresu. Ma także udział we wzmacnianiu więzi emocjonalnych i zachowaniu matek, ale według amerykańskich naukowców pełni podwójną rolę. W nowym badaniu uczeni wykazali na modelu zwierzęcym, jak można wzmocnić obawy i lęki. Większość reakcji strachu przechodzi przez boczną komorę mózgu o dużej liczbie receptorów oksytocyny.
Badacze odkryli, że oksytocyna wzmacnia także negatywne wspomnienia i lęk o przyszłość wywołując cząsteczkę Erk (kinazę regulowaną poprzez sygnały zewnątrzkomórkowe), która jest aktywowana przez sześć godzin po negatywnym doświadczeniu towarzysko-społecznym. Erk czyni nasze lęki silniejszymi pobudzając w mózgu obwody strachu przechodzące przez boczną komorę. Nie tylko miłość zatem, ale także obawa kryje się za działaniem opisywanego neuroprzekaźnika.
Zrozumienie podwójnej roli oksytocyny może pomóc w opracowaniu terapii podnoszących poziom dobrego samopoczucia i zmniejszających negatywne reakcje, oceniają uczeni.
Z dotychczasowych badań wynika, że oksytocyna pełni istotną rolę w relacjach społecznych i przyjaźni. U kobiet stymuluje poród, a także wspomaga karmienie piersią. Ponadto sprzyja budowaniu więzi rodzinnych i zaufania między ludźmi. Co więcej, jak wynika z analiz uczonych Uniwersytetu w Bonn, narzeczeni i małżonkowie o wyższym poziomie oksytocyny, są wierniejsi.
Wyniki opublikowano w magazynie Nature Neuroscience.