Strona głównaZwiązkiGłęboka rozmowa poprawia stan emocjonalny

Głęboka rozmowa poprawia stan emocjonalny

Psychologowie sprawdzili, jakie rozmowy prowadzą osoby deklarujący wyższe i niższe poczucie szczęścia.
Głęboka rozmowa poprawia stan emocjonalny [fot. Mabel Amber, who will one day from Pixabay]
Osoby uczestniczące w badaniu przez cztery dni nosiły dyskretne urządzenie rejestrujące słyszane dźwięki. Włączało się ono co kilkanaście minut na kilkadziesiąt sekund, co pozwoliło zebrać dość spory materiał do analiz. Psychologowie wysłuchali nagrań i określili rozmowy jako błahy small talk lub merytoryczne dyskusje. Uczestnicy zaś ocenili swoją osobowość i poziom .

Analiza nagrań ujawniła kilka bardzo interesujących rzeczy. Lepsze samopoczucie wiązało się ze spędzaniem mniej czasu w i więcej czasu na z innymi: najszczęśliwsi uczestnicy spędzili 25 proc. mniej czasu samotnie i 70 proc. więcej na konwersacjach niż ludzie najmniej szczęśliwi. Oprócz różnicy w ilości interakcji społecznych, jakie miały i nieszczęśliwe, istniała również odmienność w rodzaju prowadzonych dyskusji. Najszczęśliwsi badani mieli dwa razy więcej merytorycznych konwersacji i jedną trzecią mniej tzw. „small talku" niż osoby określające się jako nieszczęśliwe.

Te odkrycia sugerują, że szczęśliwe życie jest raczej głębokie towarzysko i konwersacyjnie, a nie samotne i powierzchowne. Psychologowie przypuszczają, że znaczące dogłębne rozmowy mogą uszczęśliwiać ludzi.
Jak szczere odkrycie siebie może dać poczucie intymności w związku, tak głębokie rozmowy mogą skutkować poczuciem sensu u osób wchodzących ze sobą w interakcje - podkreślają autorzy badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy