Strona głównaZwiązkiDobre życie towarzyskie poprawia zdrowie i samopoczucie

Dobre życie towarzyskie poprawia zdrowie i samopoczucie

Jakość życia społecznego danej osoby może mieć jeszcze większy wpływ niż dieta i ćwiczenia na jej zdrowie i samopoczucie.
Dobre życie towarzyskie poprawia zdrowie i samopoczucie
- Istnieje coraz więcej dowodów na to, że bycie członkiem jakiejś grupy społecznej może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób takich jak , demencja, a nawet przeziębienie - mówi profesor psychologii Jolanda Jetten.

Przynależność do różnych grup społecznych ma istotne znaczenie. Przebywanie w nich i budowanie nowych grup ma wpływ na radzenie sobie z trudnymi zmianami życiowymi, takimi jak udar mózgu i diagnoza demencji.

Przejrzano różne badania związane z funkcjonowaniem w grupach i odkryto, że:
  • znacząca obecność w grupie odgrywała równie ważną rolę w powrocie do zdrowia, jak zdolność do przezwyciężania trudności poznawczych (np. problemów z pamięcią i mową); zadowolenie z życia ludzi po udarze wzrastało o 12 procent dla każdego członkostwa w grupie, które udało im się zachować;
  • osoby, które w ramach grupy mogły decydować o aranżacji przestrzeni wspólnych w domu opieki, korzystały z tych przestrzeni o 59 procent więcej w ciągu następnych trzech miesięcy i deklarowały wyższe poczucie szczęścia niż pensjonariusze z grupy kontrolnej;
  • ludzie, którzy uczestniczyli w grupowych zajęciach mających na celu poprawę pamięci, wykazywali 12-procentowy wzrost wydajności pamięci, zaś osoby, które uczestniczyły w indywidualnych zajęciach tego typu, nie doświadczyły żadnych zmian;
  • silne poczucie tożsamości związane z przynależnością do grup społecznych było znacznie lepszym wskaźnikiem dobrego samopoczucia mieszkańców niż stopień nasilenia .
- Jesteśmy zwierzętami społecznymi, które ewoluowały, aby żyć w grupach społecznych. Przynależność do grup, od drużyn piłkarskich po kluby książki i stowarzyszenia wolontariackie, daje nam poczucie tożsamości społecznej. To niezbywalna część tego, kim jesteśmy i kim musimy być, aby prowadzić bogate i . To dlatego grupy mają kluczowe znaczenie dla , zdrowia i dobrego samopoczucia - wyjaśnia prof. Alex Haslam z University of Exeter.

- Biorąc to wszystko pod uwagę, warto docenić kluczową rolę, jaką przynależność do grupy może odegrać w ochronie naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. To sposób znacznie tańszy niż leki, ma znacznie mniej skutków ubocznych, a także jest o wiele przyjemniejszy - mówi dr Catherine Haslam z Uniwersytetu Exeter.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy