Strona głównaZwiązkiDobre małżeństwo: ochrona przed chorobami przewlekłymi dla kobiet

Dobre małżeństwo: ochrona przed chorobami przewlekłymi dla kobiet

Kobiety po czterdziestce i pięćdziesiątce, które mają dobre relacje małżeńskie, są mniej narażone na rozwój wielu chorób przewlekłych w starszych latach.
Dobre małżeństwo: ochrona przed chorobami przewlekłymi dla kobiet [fot. Myriams-Fotos from Pixabay]
Niezadowalające społeczne mogą być takim samym czynnikiem ryzyka chorób, jak otyłość, brak aktywności fizycznej, czy spożywanie alkoholu.

- Znany jest związek między kiepskimi relacjami społecznymi a złym stanem zdrowia, dotychczas jednak koncentrowano się na konkretnych chorobach lub czynnikach, takich jak stan cywilny danej osoby lub rozmiar jej sieci społecznej - mówi dr Xiaolin Xu.

- W rzeczywistości nasze życie jest bardziej złożone -z wiekiem nawarstwiają się dolegliwości zdrowotne i można trwać w małżeństwie lub mieć dużą sieć społecznościową, a równocześnie być głęboko nieszczęśliwym. Sprawdziliśmy, czy satysfakcja ze związku ma wpływ na długoterminowe zdrowie kobiet i ryzyko rozwoju różnych dolegliwości - mówi dr Xu.

Przejrzano dane medyczne ponad 7,5 tys. kobiet w wieku 45-50 lat i zbierano od nich informacje co trzy lata przez dwie dekady. Uczestniczki regularnie określały poziom zadowolenia ze swoich relacji, w tym z współmałżonkami, rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

Zdrowie kobiet monitorowano pod kątem 11 chorób, w tym: cukrzycy, nadciśnienia, choroby serca, , przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, , zapalenia stawów, raka, depresji i zaburzeń lękowych.

U pięćdziesięciu ośmiu procent kobiet, które nie miały chorób przewlekłych w momencie rozpoczęcia badania, w ciągu 20 lat rozwinęło się wiele schorzeń.

- Co istotne, odkryliśmy, że kobiety w średnim wieku o najniższym poziomie satysfakcji ze związku były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój kilku niż panie zadowolone ze swojej najbliższej relacji - wskazuje dr Xu.

Według prof. Gity Mishry, współautorki badań, jakość relacji społecznych powinna być brana pod uwagę przy opracowywaniu profilaktycznej strategii zdrowotnej. - To normalne, że z wiekiem kumuluje się liczba chorób przewlekłych, a zapobieganie im poprawi jakość naszego życia i zmniejszy obciążenie systemu opieki zdrowotnej - wyjaśnia profesor Mishra.

- Izolacja podczas COVID-19 pokazała znaczenie więzi społecznych dla zdrowia, jednak globalne strategie zdrowotne nie uwzględniają ich jako czynnika ryzyka chorób przewlekłych. W tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele do zbadania, w międzyczasie jednak kobiety mogą zyskać na wysokiej jakości, różnorodnych relacjach - uważa prof. Mishra.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy