Strona głównaZwiązkiDlaczego rodzina i przyjaciele mogą sabotować nasze wysiłki w odchudzaniu

Dlaczego rodzina i przyjaciele mogą sabotować nasze wysiłki w odchudzaniu

Rodzina i przyjaciele mogą sabotować twoją drogę do utraty wagi. Nie każde wsparcie społeczne skutkuje pozytywnymi efektami dla zdrowia.
Dlaczego rodzina i przyjaciele mogą sabotować nasze wysiłki w odchudzaniu [fot. stokpic from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Surrey dostrzeżono negatywną stronę oddziaływania otoczenia społecznego w postaci sabotażu zachowań żywieniowych, co zagraża próbom odchudzania się. Zniechęcanie do zdrowego odżywiania i powstrzymywanie przed szukaniem profesjonalnej pomocy podważały pewność siebie danej osoby i jej poczucie własnej wartości, negatywnie wpływając na dążenie do .

- Zmniejszenie masy ciała często przekłada się na pewne zmiany: od dodania danej osobie większej pewności siebie po zmianę dynamiki jej relacji społecznych. Wielu ludzi nie akceptuje takich zmian i może, świadomie lub podświadomie, próbować udaremnić próby schudnięcia kogoś bliskiego, aby mieć pewność, że wszystko „zostanie po staremu".

Poza sabotażem zidentyfikowano „dokarmianie" jako szkodliwą formę wsparcia społecznego. Chociaż często jest to gest troski lub oznaka bogactwa i dobrego statusu społecznego, celowe dostarczanie jedzenia, gdy dana osoba nie jest głodna lub stara się jeść mniej, może być niekorzystne dla kontroli wagi.

Psychologowie wskazali również zmowę, która może być uznana wyraz życzliwości i , jako formę negatywnego oddziaływania społecznego.

- Ludzie chcą stracić na wadze z wielu powodów, czy to dla ogólnego stanu zdrowia, czy dla lepszego samopoczucia. przyjaciół i rodziny może być nieocenionym narzędziem pomagającym ludziom osiągnąć ich cele, czasami jednak najbliżsi udaremniają te wysiłki, kuszą niezdrową żywnością lub utrudniają prowadzenie zdrowszego stylu życia - mówi psycholog prof. Jane Ogden.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy