Strona głównaZwiązkiCyber-związek, czyli miłość na odległość

Cyber-związek, czyli miłość na odległość

W dzisiejszych czasach coraz więcej par w Polsce jest zmuszona do okresowej separacji. Długotrwałe wyjazdy ukochanych nie muszą jednak oznaczać rozpadu związku. Rozwój technologii ułatwia nam stały kontakt z partnerem, nawet z drugiego końca świata.
Według badań socjologów w 2010 roku w Polsce będzie 700 tysięcy małżeństw, które funkcjonują „na odległość”. Wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej, którego efektem był znaczny wzrost emigracji zarobkowej, jak również stosunki polityczne i ekonomiczne, spowodowały, że wiele związków jest skazanych na okresową separację. Do takich wyrzeczeń zmuszają przede wszystkim niebezpieczeństwo bezrobocia, konieczność konkurencji i chęć osiągnięcia sukcesu. Dane statystyczne wskazują dodatkowo, że liczba takich par stale wzrasta, a prognozy mówią nawet, że za kilka lat ze związkiem na odległość będą musieli liczyć się wszyscy, którzy chcą jednocześnie robić karierę.

Utrzymanie stałego kontaktu z partnerem i budowanie relacji jest w takim przypadku dużym wyzwaniem. Nadmiar obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że nikt już nie ma czasu na pisanie tradycyjnych listów. Rozwój nowych technologii sprawił jednak, że pomimo braku fizycznego kontaktu, możemy poczuć się tak, jakbyśmy właśnie siedzieli obok siebie. Rozmowy ułatwiają słuchawki, mikrofony i kamery - zarówno te zainstalowane w samych komputerach jak i stanowiące zewnętrzne akcesoria, a także inne gadżety takie jak kamizelka dotykowa reagująca na głos partnera.

Na rynku pojawia się coraz więcej komunikatorów internetowych, dzięki którym możemy rozmawiać z partnerem, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Z najpopularniejszego z nich – Skype – na świecie korzysta już ponad 200 milionów użytkowników, z czego 4 miliony w Polsce. Program, poza możliwością rozmowy i połączeń wideo, umożliwia dodatkowo wymianę plików. Obecnie komunikator można instalować również na iPhone i korzystać z bezpłatnych rozmów międzykrajowych.

Jeśli nie mamy dostępu do komputera, a czujemy nagłą potrzebę komunikacji ze swoim partnerem, możemy po prostu zadzwonić lub wysłać SMS. Jeszcze kilka lat temu ceny połączeń międzymiastowych i międzynarodowych były bardzo wysokie. Obecnie, operatorzy sieci telefonicznych, mając na uwadze, że liczba połączeń za granicę od czasu emigracji zarobkowej wzrosła kilkunastokrotnie, obniżyli koszty takich usług i wprowadzili nowe rozwiązania.

Związek na odległość jest we współczesnym społeczeństwie normalnym rodzajem relacji. Pomimo, że nowości technologiczne znacznie ułatwiają kontakt z partnerem, większość żyjących w ten sposób par odlicza dni do końca rozłąki. Bo nawet najlepszy wynalazek, czy wideokonferencja nie zastąpi poczucia bliskości.

ibox.pl

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:24:23, 30-04-2010 Zdzisia

    "Bo najlepszy wynalazek nawet wideokonferencja nie zastąpi poczucia bliskości."Święta prawda.Najbogatsze i najlepsze są rozmowy i spotkania w realu.Chociaż lubię sobie czasami porozmawiać anonimowo na jakimś forum to najbardziej cenię sobie kontakty osobiste.
    Ale na pewno dzięki tym wszystkim wynalazkom technicznym nasze życie jest ciekawsze.
    ... zobacz więcej
  • 00:04:30, 14-07-2010 MSen

    To że jesteśmy anonimowi automatycznie sprawia,że czujemy się bardziej swobodnie,niczym nie skrępowani. Czasem jest to dobre,ale zdecydowanie lepiej poznac człowieka w "realu".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • pojedynka:

    Brak internetu

    Ponad miesiąc temu zmieniłam operatora na Orange( tel. tv i internet ) Teraz kilka razy dziennie razłącza mi się internet na laptopie. Na innych urządzeniach działa dobrze. Czy to winalaptopa? Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog