Strona głównaZwiązkiCo poprawia poziom szczęścia? Poczucie bycia kochanym

Co poprawia poziom szczęścia? Poczucie bycia kochanym

Ludzie, którzy mają poczucie, że są kochani w życiu codziennym, cechują się znacznie wyższym poziomem dobrostanu psychicznego (w tym poczuciem celowości i optymizmem) w porównaniu do pozostałych. Co więcej, ci pierwsi częściej okazują emocje, ci drudzy tymczasem nierzadko wykazują oznaki neurotyczności.
Co poprawia poziom szczęścia? Poczucie bycia kochanym [© Robert Kneschke - Fotolia.com]
- Przyjęliśmy bardzo szerokie podejście do . Ta odczuwana codziennie jest koncepcyjnie znacznie rozleglejsza niż miłość romantyczna. Chodzi o takie momenty w życiu, kiedy doświadczasz porozumienia z kimś (na różnym poziomie). Na przykład, jeśli rozmawiasz z sąsiadem, który wyraża troskę o twoje samopoczucie, możesz doświadczać tego jako dbałości o ciebie, a to poprawi twoje samopoczucie - mówi prof. Zita Oravecz z Penn State.
Czytamy w literaturze poświęconej uważności, że kiedy przypomina się ludziom, by skupiali się na pozytywnych rzeczach, ich ogólna świadomość tych pozytywnych rzeczy zaczyna rosnąć. Podobnie, zwracając uwagę na codzienne chwile odczuwania miłości, można także zwiększyć świadomość pozytywnych aspektów miłości w codziennym życiu - wyjaśnia prof. Oravecz.
Autorzy badań za pomocą smartfonów zbierali dane dotyczące codziennego życia badanych. W ciągu czterech tygodni kilkuset uczestników odpowiadało na wysyłane losowo codzienne pytania o ich samopoczucie i poziom odczuwania miłości ze strony innych. Jak ustalono, im bardziej ktoś czuł się kochany, tym wyższy deklarował.

Psychologowie wskazują, że takie ustalenia mogą pomóc w zwiększaniu ogólnego dobrostanu ludzi. Jeśli będą koncentrować się na momentach odczuwania miłości w codziennych zajęciach, będą mogli liczyć na poprawę ogólnego poczucia .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy