Strona głównaZwiązkiChcesz odnieść sukces w pracy? To zależy od partnera życiowego...

Chcesz odnieść sukces w pracy? To zależy od partnera życiowego...

Od tego, jaki jest nasz życiowy partner, zależy nie tylko domowa codzienność, ale i rozwój kariery zawodowej, mówią eksperci.
Chcesz odnieść sukces w pracy? To zależy od partnera życiowego... [© Monkey Business - Fotolia.com] Wiele w naszym życiu zależy od partnera, czy współmałżonka - m. in. to, gdzie mieszkamy, jak czas, z kim się spotykamy, jakie robimy plany, etc. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że dobór „drugiej połowy" bezpośrednio wpływa na możliwość odniesienia w pracy.

Jak wynika z badań uczonych z Washington University w St. Louis, jeśli nasz współmałżonek jest szczególnie sumienny, odznaczamy się wyższym prawdopodobieństwem odniesienia sukcesu w pracy. Osobowość partnera może mieć kluczowe znaczenie dla poziomu satysfakcji osiągniętej w miejscu pracy.

Uczeni wskazują, że wparcie współmałżonka i zachęcanie do „walki o swoje", przekłada się np. na podejmowanie prób negocjacji zarobków czy domagania się awansu. Co więcej, osobowość partnera ma wpływ na wiele czynników, które - oddziałując codzienne - umożliwiają bardziej wydajne wykonywanie zadań niezbędnych do dokonywania postępów w karierze.

Dotychczasowe badania wykazały ścisły związek między życiem zawodowym i prywatnym. Nowe testy, opublikowane w „Psychological Science", podają nowe szczegóły tej zależności. Okazuje się, że niezależnie o tego, czy partner jest aktywny zawodowo, jego/jej osobowość wpływa na to, jak „druga połówka" radzi sobie w pracy.

Badania trwające przez pięć lat objęły około 5 tysięcy pracowników w wieku 19-89 lat. Po przeanalizowaniu zebranych danych uczeni ocenili, że otwartość, ekstrawersja, ugodowość, neurotyzm i sumienność mają istotny związek z sukcesami zawodowymi partnera. Szczególnie ta ostatnia cecha silnie oddziaływała na powodzenie na gruncie zawodowym.

Uczeni odkryli, że sumienność współmałżonka pomaga odnieść sukces w pracy na trzy sposoby. Po pierwsze, daje możliwość polegania na współmałżonku w wykonywaniu codziennych obowiązków codziennego życia (np. w zakresie terminowego płacenia rachunków, czy robienia zakupów, bo dzięki temu można lepiej skupić się na pracy). Po drugie, bierze się dobry przykład z partnera i wykazuje się takie cechy, jak odpowiedzialność czy rzetelność także w pracy. Wreszcie - dzięki temu, że partner zawsze dba, by życie domowe toczyło się spokojne, można zredukować poziom i być bardziej wydajnym w pracy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy