Strona głównaZwiązkiBycie towarzyskim pomaga pamiętać

Bycie towarzyskim pomaga pamiętać

Osoby towarzyskie są mniej narażone na z problemy z pamięcią i inne związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych niż ludzie mniej przystępni, wynika z badań uczonych z Rush University Medical Center w Chicago.
Bycie towarzyskim pomaga pamiętać Czas spędzony ze znajomymi jest cenny nie tylko ze względu na pielęgnowanie przyjaźni, ma również istotne znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu zdolności poznawczych. Wyjście do restauracji, wolontariat, odwiedzania krewnych i przyjaciół, zajęcia na UTW - to wszystko pomaga zachować dobrą pamięć także w dojrzałym wieku.

Poprzednie badania również dokonywały oceny wpływu zachowań towarzyskich na zdrowie, problemem był fakt, że trudno mieć pewność, czy to bogate życie społeczne przydaje korzyści, czy też osoby, które doświadczają spadku zdolności poznawczych, unikają przebywania z innymi. Zaburzenia pamięci i osłabienie innych funkcji poznawczych może stanowić powód unikania kontaktów z ludźmi.

Opisywane badania przeprowadzono według specjalnie przygotowanego scenariusza. Uczeni wybrali na uczestników jedynie osoby, u których dotychczas nie zanotowano osłabienia zdolności poznawczych. Obawiano się bowiem, że mogli ograniczyć kontakty towarzyskie przed rozpoczęciem obserwacji przez badaczy.

Naukowcy przeanalizowali dane z 1138 uczestników badania w średnim wieku 80 lat, z których wszyscy uczestniczą w „Rush Memory and Aging Project". Projekt realizowany jest w długoterminowej perspektywie, a jego cel to gromadzenie danych na temat powszechnych uwarunkowań procesu starzenia się. Badacze poprosili uczestników o wypełnienie kwestionariusza, który zawierał pytania o to, jak często wychodzili do restauracji, wyjeżdżali na wycieczki, odwiedzali przyjaciół lub krewnych, a także czy brali udział w jakichś zajęciach grupowych, etc. Oceniali również poziom zdolności poznawczych uczestników używając do tego 19 różnych badań obejmujących m. in. testy pamięci, jak również czas reakcji i zdolności wzrokowo-przestrzenne.

Na początku żaden z uczestników badania nie wykazywał objawów zaburzeń poznawczych. Ale w ciągu pięciu lat, ci, którzy wykazywali najwyższy poziom aktywności społecznej, doświadczali tylko 25% spadku zdolności poznawczych cechującego tych, którzy byli najmniej aktywni społecznie. Osoby towarzyskie lepiej wypadały we wszystkich testach - pamięci epizodycznej, pamięci semantycznej, pamięci operacyjnej, szybkości spostrzegania, zdolności wzrokowo-przestrzennych.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy