Strona głównaZwiązkiAleksytymia - zaburzenie niszczące związek

Aleksytymia - zaburzenie niszczące związek

Komunikacja może być wyzwaniem dla każdego małżeństwa, ale cecha osobowości nazywana aleksytymią, która powoduje powstrzymywanie od dzielenia się własnymi emocjami i utrudnia rozpoznawanie ich u innych, niezwykle utrudnia relacje związku narażając go na rozpad.
Aleksytymia - zaburzenie niszczące związek Badacze komunikacji interpersonalnej z Uniwersytetu Missouri odkryli, że kiedy jeden z małżonków cierpi na aleksytymię, drugi partner może doświadczyć i braku intymnej komunikacji, które prowadzą do osłabienia jakości .

Eksperci mówią, że ludzie z aleksytymią umieją opisać swoje reakcje fizjologiczne na określone zdarzenia, np. że mają spocone dłonie czy szybciej bije im serce, ale nie są w stanie określić swoich emocji, tj. stwierdzić czy są smutni, szczęśliwi czy źli. Ponadto osoby z opisywanym zaburzeniem mają trudności ze wskazaniem przyczyn swoich uczuć lub wyjaśnianiem różnic w odczuwanych emocjach.

Ludzie z aleksytymią doświadczają kłopotów związanych z relacjami z innymi i czują się niekomfortowo podczas rozmów. Typowy aleksytymik ma niebywale stoickie usposobienie. W czasie konwersacji unika emocjonalnych tematów i bardziej skupia się na konkretnych, obiektywnych komunikatach.

Osoby z aleksytymią nie dążą do tworzenia związków, ale biorą śluby czując podstawową ludzką potrzebę przynależności, która jest tak samo istotna, jak jedzenie i sen.

Pozostając w małżeństwie aleksytymicy mogą czuć się samotni i doświadczają trudności z komunikacją o intymnym charakterze, co obniża jakość związku. Co więcej zawsze dokonują bilansu zysków i strat, by mogli relatywnie łatwo rozpocząć lub zakończyć z relację. Nie sądzą, że inni mogą spełnić ich potrzeby, ani nie starają się zaspokoić czyichś.

Powyższe wnioski wyciągnięto na podstawie danych dotyczących małżonków ze 155 heteroseksualnych par. Odsetek aleksytymików wyniósł 7,5 proc. wśród mężczyzn oraz 6,5 proc. wśród kobiet i zgodnie z wcześniejszymi testami określono go jako reprezentatywny dla populacji ogólnej. Zaburzenie często wiąże się z innymi dolegliwościami ze spektrum autystycznego i zespołu stresu pourazowaego. Badania również wykazały, że aleksytymia często jest powiązana z , uzależnieniami i .

Wyniki badań zostaną opublikowane w Journal of Family Psychology.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy