Strona głównaZwiązki7 zasad, od których zależy długowieczność związku

7 zasad, od których zależy długowieczność związku

Od czego zależy trwałość związku? Na to pytanie od dawna odpowiedzi szukają terapeuci i małżeństwa w kryzysie. Nierzadko zwracają się po nią do tych, którym się „udało", tzn. par z wieloletnim stażem. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednych jest remedium, u innych pogłębia problem. Eksperci starają się więc ustalić kilka nieco bardziej obiektywnych aspektów długowieczności związków. Oto siedem z nich.
7 zasad, od których zależy długowieczność związku Te wskazówki powinny pomóc ożywić i wzmocnić obecne partnerstwo lub dobrze wejść w nową relację.

Rozmawiajcie

Nie tylko o tym, co zrobić na obiad i jakie zasłony pasują do sypialni. Dobra komunikacja to podstawa udanego . Znajdźcie czas tylko dla siebie, byście mogli jasno wyrazić swoje oczekiwania, obawy, spostrzeżenia, a także wdzięczność dla wysiłków partnera. Przeznaczajcie czas tylko na szczerą, intymną rozmowę, niech nie przeszkadza wówczas telewizor, czy dzwoniący co chwilę telefon komórkowy.

Świętujcie

Nie tylko wielkie rocznice, ale i drobne rzeczy - choćby piątkowy wieczór. Dzięki temu, że dostatecznie często radośnie spędzacie wspólny czas, związek się umacnia.

Kłóćcie się produktywnie

Bardzo wartościową jest umiejętność rozsądnego prowadzenia . Wiadomo, że gdy emocje biorą górę, sprzeczki mogą iść w bardzo niebezpiecznym kierunku i rosnąć do rozmiarów trudnych do złagodzenia konfliktów. Warto pamiętać, dlaczego się kłócicie i co dokładnie chcecie osiągnąć. Wypomnieć błąd? Uniknąć krytyki? Przekonać partnera do czegoś? A może po prostu "postawić na swoim"? Miejcie przed sobą przyczynę kłótni i jej cel, a łatwiej będzie ją kontrolować oraz zakończyć.

Odrzucajcie negatywne myśli

Uczeni postanowili zmierzyć, na ile nasze negatywne myśli mają przełożenie na związek. Okazało się, że pary, które dopuszczały myśli o , cechowały się dziewięciokrotnie wyższym prawdopodobieństwem rozstania.

Dbajcie o przyjaźnie

Nie tylko o te zadzierzgnięte wspólnie, ale i o znajomości zawarte samodzielnie. Sprawdzona poza małżeństwem „odciąża" związek i chroni go przez to, że się nie obarcza partnera wszelkimi swoimi frustracjami, stresami, , etc.

Naprawiajcie błędy

Rekompensujcie sobie błędy i to z nawiązką. Pokażcie, że zależy wam na dobrej atmosferze w związku i chętnie wynagrodzicie swoją niezręczność czy pomyłkę. Miłe gesty są zapamiętywane i łagodzą napięcia podczas dni pełnych kłopotów.

Dbajcie o wysoki standard związku

Jeśli oczekujecie lepszych i bardziej satysfakcjonujących relacji, macie większe szanse na ich stworzenie, o ile swoje chęci przełożycie na działanie. Nie „spoczywajcie na laurach" - podejmujcie wysiłek, by związek dążył do takiego stanu, o jakim marzycie. Atrakcyjność, namiętność, zainteresowanie, czy tkliwość same z siebie nie pozostaną na wysokim poziomie przez kolejne lata.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy