Strona głównaZwiązkiWięcej różnorodnych kontaktów z innymi oznacza lepsze zdrowie i dobrostan

Więcej różnorodnych kontaktów z innymi oznacza lepsze zdrowie i dobrostan

Mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia, teraz uczeni twierdzą, że różnorodność w kręgu społecznym może pomóc żyć dłużej.
Więcej różnorodnych kontaktów z innymi oznacza lepsze zdrowie i dobrostan [Fot. seventyfour - Fotolia.com]
Na University of Texas w Austin odkryto, że seniorzy, którzy spędzają więcej czasu na interakcjach z wieloma różnymi ludźmi, są bardziej aktywni fizycznie i mają lepsze samopoczucie emocjonalne.

Ci, którzy częściej nawiązują z członkami rodziny i przyjaciółmi, ale także znajomymi, przypadkowymi ludźmi, czy usługodawcami i nieznajomymi, cechują się wyższym poziomem aktywności fizycznej, mniej czasu spędzają w pozycji siedzącej, częściej mają pozytywny nastrój i rzadziej doświadczają .

- Ludzie często stają się mniej aktywni fizycznie i zaczynają prowadzić bardziej siedzący tryb życia w miarę starzenia się, a te zachowania stanowią czynnik ryzyka chorób i przedwczesnej śmierci. Trudno przekonać ich do chodzenia na siłownię lub regularnego treningu. Często jednak chcą dotrzeć do znajomych, wziąć udział w spotkaniu grupowym czy porozmawiać z kelnerem z ulubionej kawiarni. Kontakty towarzyskie w tych kontekstach również zwiększają aktywność fizyczną i zachowania, które korzystnie oddziałują na zdrowie, bez konieczności szczególnego wysilania się - mówi prof. Karen Fingerman z Uniwersytetu Teksańskiego.

Uczestnicy badania zdawali relacje ze swoich zajęć i spotkań towarzyskich co trzy godziny przez około tydzień. Nosili również urządzenia elektroniczne do monitorowania aktywności fizycznej. Zaobserwowano, że podczas trzygodzinnych okresów, kiedy badani kontaktowali się z większą liczbą ludzi, deklarowali też zaangażowanie w bardziej różnorodne czynności, np. wychodzenie z domu, , rozmowy z innymi, czy zakupy. Podejmowali też wówczas i mniej czasu spędzali w pozycji siedzącej.

Wcześniej odkryto, że bliskie więzi społeczne, takie jak rodzina i bliscy przyjaciele, są korzystne seniorów, zapewniając ochronę przed stresem i poprawiając samopoczucie emocjonalne. Teraz wzięto pod uwagę także tzw. peryferyjne więzi społeczne. Okazuje się, że takie peryferyjne relacje mogą zachęcać seniorów do większej aktywności fizycznej, co jest kluczowym czynnikiem, przyczyniającym się do zdrowia fizycznego i emocjonalnego, a także zachowania zdolności poznawczych.

Na podstawie:

Tłum. i oprac. Joanna Papiernik
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy