Badania pokazują, że stawanie się mniej towarzyskim chroni starsze małpy przed zachorowaniem. Wiele zwierząt, w tym ludzie, doświadcza „społecznego starzenia się", czyli zmniejszania się liczby kontaktów społecznych wraz z wiekiem. Teraz sprawdzono, dlaczego tak się dzieje.
Przeanalizowano gromadzone przez wiele lat dane dotyczące makaków rezusów na Cayo Santiago - znanej jako Monkey Island. Odkryto, że starsze makaki rzadziej cierpią na choroby zakaźne, głównie ze względu na posiadanie mniejszych sieci społecznych.
- Więzi społeczne przynoszą ogromne korzyści wielu gatunkom, ale kontakty z innymi wiążą się również z kosztami, w tym ryzykiem chorób zakaźnych - mówi dr Erin Siracusa z Exeter's Centre for Research in Animal Behaviour.
- Ten stosunek kosztów do korzyści może zmieniać się w trakcie życia i prowadzić do zmian w zachowaniu społecznym. Starsze osobniki mogą być bardziej podatne na choroby, ale gdy uwzględniliśmy to w naszych danych, odkryliśmy, że starsze makaki poniosły niższe koszty
infekcji niż ich młodsze małpy (a to właśnie dzięki ograniczeniu kontaktów) - zauważa dr Siracusa.
- Nasze odkrycia wskazują na ważny powód, dla którego wiele zwierząt, w tym ludzie, może zmniejszać swoje
więzi społeczne wraz z wiekiem - uważa dr Siracusa. Korzyści, jakie makaki czerpały ze starzenia się w grupie, zależały od chorób, o których mowa. Nie powinno dziwić, że korzyści z unikania kontaktów były najsilniejsze, gdy choroby były wysoce
zakaźne i poważniejsze dla starszych makaków.
- Nasze wyniki wskazują, że choroba może potencjalnie pomóc wyjaśnić, dlaczego ewoluuje 'starzenie społeczne' - coś, co chcielibyśmy przetestować w przyszłych badaniach - wskazuje dr Matthew Silk z Uniwersytetu w Edynburgu.
Na podstawie: Keeping fewer friends protects ageing monkeys from diseases