Strona głównaZwiązkiDoświadczenia w związku przekładają się zdrowie fizyczne

Doświadczenia w związku przekładają się zdrowie fizyczne

Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Jak się okazuje, sposób, w jaki czujesz się w bliskich związkach, może wpływać na funkcjonowanie twojego ciała.
Doświadczenia w związku przekładają się zdrowie fizyczne [fot. NoName_13 from Pixabay]
Sprawdzono wpływ pozytywnych i negatywnych doświadczeń związanych z na organizm. Takie doświadczenia i efekty zdrowotne zmieniają się z dnia na dzień.

- Zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia w naszych związkach przyczyniają się do poziomu codziennego , radzenia sobie i fizjologii, w tym ciśnienia krwi i reaktywności tętna - mówi Brian Don z University of Auckland. - Co więcej, liczy się nie tylko to, jak ogólnie myślimy o naszych związkach; istotne są też wzloty i upadki - dodaje.

W ciągu trzech tygodni ponad 4 tysiące uczestników codziennie mierzyło ciśnienie krwi, tętno, poziom stresu i oceniło radzenie sobie z codziennością. Co trzy dni uczestnicy dzielili się także refleksjami na temat swojego najbliższego związku, szczegółowo opisując pozytywne i negatywne doświadczenia.

Uczeni ustalili, że osoby z większą liczbą pozytywnych doświadczeń i mniejszą ilością tych negatywnych zgłaszały mniejszy stres, lepsze radzenie sobie z codziennością i niższą reaktywność skurczowego ciśnienia krwi, a to prowadzi do dobrego funkcjonowania fizjologicznego w życiu codziennym. Natomiast negatywne doświadczenia w związkach, takie jak konflikt, były predyktorem wyższego stresu, gorszego radzenia sobie i podwyższonego skurczowego ciśnienia krwi.

Według dra Dona istotne jest też, w jaki sposób zewnętrzne czynniki stresogenne - np. pandemia COVID-19 - mogą wpływać na relacje międzyludzkie, a co za tym idzie, na zdrowie fizyczne.

- Od czasu pandemii COVID-19 relacje między ludźmi napotykają bezprecedensowe wyzwania, zawirowania i zmiany - mówi dr Don. - Oznacza to, że pandemia może mieć konsekwencje zdrowotne nie tylko w związku z samym wirusem, ale także pośrednio może oddziaływać na relacje międzyludzkie. Ponieważ wywołała znaczne napięcie, perturbacje i niestabilność w relacjach międzyludzkich, mogła też wpływać na stres, radzenie sobie i fizjologię, a to wszystko istotnie przekłada się na samopoczucie fizyczne - zauważa dr Don.

- Przydatne byłoby zbadanie innych stanów fizjologicznych, takich jak reakcje neuroendokrynne lub współczulnego układu nerwowego, jako efektów codziennych pozytywnych i negatywnych doświadczeń w relacjach - wskazuje dr Don.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć