Strona głównaZwiązkiBaby boomers się rozwodzą częściej niż młodsi Amerykanie

Baby boomers się rozwodzą częściej niż młodsi Amerykanie

Starsi Amerykanie coraz częściej się rozwodzą. Wskaźnik rozpadu małżeństw wśród młodszych zaś jest niższy.
Baby boomers się rozwodzą częściej niż młodsi Amerykanie [© vectorfusionart - Fotolia.com] Z danych United States Census Bureau wynika, że wskaźnik wśród osób po pięćdziesiątce podwoił sie od lat dziewięćdziesiątych. W 2015 roku rozwiodło się 10 na tysiąc po pięćdziesiątce, zaś w 1990 roku było ich jedynie 5. Jeszcze wyższy wzrost rozpadów małżeństw odnotowano w przypadku grupy 65+, na 1000 związków w 2015 rozpadło się sześć, a w 1990 roku - dwa.

Liczba rozwodów jest także wyższa wśród osób wwieku 40-49 lat, ale jej zwiększenie w ciągu ostatniego ćwierczwiecza jest relatywnie mniejsze. W 1990 roku rozwiodło się 18 par na 1000, a w 2015 - 21. Co ciekawe, rzadziej roztsają się ludzie z grupy 25-39 lat. W1990 roku na tysiąc małżeństw rozpadło się 30, natomiast w 2015 - 24.

Z danych wynika, że ryzyko rozwodu u pięćdziesięciolatków w większej mierze dotyczy osób, które mają krótszy staż małżeński, wyższe prawdopodobieństwo rozstania miały osoby będące w kolejnych małżeństwach - większość ludzi z tej grupy była po ślubie krócej niż 20 lat i były to dla nich powtórne relacje.

Skąd ten trend? Badania wskazują, że wiele rozwodów w dojrzałych i starszych latach wnika z rosnącego na przestrzeni czasu niezadowolenia ze związku i szukania możliwości realizacji własnych potrzeb oraz niezależności w pozostałych latach życia. Eksperci sądzą, że ma na to wpływ wydłużanie się . Osoby po pięćdziesiątce mają przed sobą przeciętnie jeszcze sporo lat w dość dobrym zdrowiu, więc nie chcą ich spędzać w .

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy