Strona głównaZwiązkiJak kłócą się szczęśliwe pary

Jak kłócą się szczęśliwe pary

W małżeństwie konflikty są nieuniknione. Nawet najszczęśliwsze pary się kłócą. A badania pokazują, że konfliktogenne są głownie tematy dotyczące: dzieci, pieniędzy, teściów oraz intymności.
Jak kłócą się szczęśliwe pary [fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay]
Co zatem wyróżnia ? Według sposób przeprowadzania kłótni przez ludzi w satysfakcjonujących związkach może mieć znaczenie.

- Szczęśliwe pary zwykle prezentują podejście zorientowane na rozwiązanie konfliktu i widać to także nawet w tematach, które same decydują się omawiać - mówi prof. Amy Rauer, współautorka badań.

Pary w różnym wieku i z różnym stażem podobnie uszeregowały swoje najpoważniejsze i najmniej poważne problemy. Wśród tych pierwszych wymieniono: życie seksualne, spędzanie , prowadzenie gospodarstwa domowego, sposób komunikowania się i , a także - wśród starszych par -zdrowie. Za mnie istotne uznano: zazdrość, religię i rodzinę.

Kiedy obserwowano szczęśliwe pary omawiające problemy małżeńskie, skupiały się na kwestiach z bardziej wyraźnymi rozwiązaniami, takimi jak podział obowiązków domowych i sposób spędzania wolnego czasu.

- Zrównoważenie obowiązków domowych może nie być łatwe, ale daje bardziej konkretne rozwiązania niż inne problemy. Jeden ze współmałżonków może wykonać więcej pewnych obowiązków, aby zrównoważyć szalę - zauważa prof. Rauer.

Pary rzadko decydowały się na kłótnie o kwestie, które są trudniejsze do rozwiązania. Rauer sugeruje, że ta strategiczna decyzja może być jednym z kluczy do ich małżeńskiego sukcesu. - Skupianie się na stałych, trudniejszych do rozwiązania problemach może podważyć zaufanie partnerów do związku - uważa prof. Rauer.

Zamiast tego, w miarę możliwości, koncentrowanie się najpierw na problemach łatwiej rozwiązywalnych może być efektywnym sposobem na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa obojga partnerów w związku.

- Jeśli pary czują, że potrafią współpracować, aby rozwiązać swoje problemy, może dać im to pewność siebie, aby przejść do rozwiązywania trudniejszych zagadnień - wyjaśnia prof. Rauer.

Odkryto też, że pary, które miały dłuższy staż związku, zgłaszały mniej poważnych problemów i ogólnie rzadziej się kłóciły. Potwierdza to wcześniejsze wyniki, zgodnie z którymi dojrzalsi ludzie nadają nieco inne priorytety i uznają, że niektóre kwestie nie są warte dyskusji.

- Umiejętność skutecznego rozróżnienia problemów, które należy rozwiązać, od tych, które można odłożyć na bok, może być kluczowe dla długotrwałego, szczęśliwego związku - uważa prof. Rauer.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy