Strona głównaZwiązkiGdy mąż idzie na emeryturę, żona... popada w depresję

Gdy mąż idzie na emeryturę, żona... popada w depresję

Uczeni znaleźli zaskakującą korelację. Gdy mężowie przechodzą na emeryturę, ich żony doznają objawów depresji...
Gdy mąż idzie na emeryturę, żona... popada w depresję [© Andy Dean - Fotolia.com] Jak informują uczeni z instytutu IZA (Institut zur Zukunft der Arbeit) w Bonn, gdy mężczyźni przechodzą na emeryturę, zmianie ulega ustabilizowana sytuacja w domu, co ma wpływ na stan zdrowia innych członków rodziny. Okazuje się, że stałe przebywanie współmałżonka w domu skutkuje zwiększonym poziomem stresu u żony i wyższym ryzykiem objawów .

Mąż przebywający w domu 24 godziny na dobę i mający więcej roszczeń i nawyki, które są dla żony trudne do zaakceptowania, przyczynia się do zmiany dotychczasowego rytmu domowego. Gdy w wieloletnim związku mężczyzna kończy życie zawodowe, mówi się o „syndromie męża na emeryturze", którego symptomy u kobiety obejmują od lęku do , od do depresji.

Jakkolwiek powszechnie wiadomo, że przejście na emeryturę to wyzwanie dla małżeństwa i całej rodziny, dotychczas tego nie zbadano. Teraz uczeni z postanowili naukowo sprawdzić, jak emerytura wpływa na zdrowie .

Ekonomiści z Uniwersytetu w Padwie, pod egidą IZA, przeanalizowali dane dotyczące sposobu funkcjonowania rodzin w okresie aktywnego życia zawodowego i po przejściu na emeryturę. Okazało się, że osoby, które kończą karierę zawodową, odczuwają duży stres w związku ze zmianą rytmu dnia. Te ustalenia były spodziewane. Co ciekawe jednak, odkryto też, że napięcie cechowało nie tylko tego, kto przechodził na emeryturę, ale i współmałżonka, który pierwszy raz od lat znajdował się z partnerem pod jednym dachem przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu.

Uczeni oszacowali, że na każdy rok emerytury więcej oznaczał wyższe zagrożenie dla żony. W zależności od zastosowanej metody obliczeń, ryzyko „syndromu męża na emeryturze" wzrastało u kobiet od 5,8 do 13,7 proc.

Sytuacja jeszcze bardziej pogarszała się, jeśli i kobieta pracowała, ponieważ oznaczało to kumulację zadań związanych z pracą i intensyfikacją potrzeb męża oraz jego nawyków.

Jak wskazują uczeni, wyniki sugerują, że należy zwracać uwagę nie tylko na skutki ekonomiczne emerytury, ale także na aspekty psychologiczne, w celu uniknięcia lub przynajmniej złagodzenia wpływu tego okresu na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie obojga małżonków.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy