Im dłużej trwa małżeństwo, tym lepiej komunikują się i spokojniej żyją na co dzień stanowiący je ludzie. Długi staż związku oznacza mniej kłótni.
Związki trwające dłuższy czas odznaczają się mniejszą ilością
konflikótw i napięć, a więcej jest w nich czułości i poczucia
humoru, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Odnosząc się do powiązań pomiędzy pozytywnymi emocjami i stanem zdrowia, można wyjaśnić, dlaczego dobre relacje małżeńskie osób starszych skutkują znaczącymi korzyściami dla zdrowia. Co więcej, uzyskane wyniki są spójne z badaniami, które sugerują, że gdy się starzejemy, koncentrujemy się bardziej na pozytywnych aspektach życia.
W badaniach wzięło udział niemal 90
par małżeńskich, które miały za sobą od 15 do 35 lat wspólnego życia. Kilkakrotnie, w odstępie kilku lat, ludzie ci przez kilkanaście minut odbywali monitorowaną przez uczonych rozmowę o doświadczeniu konfliktów i ich przyczynach. Autorzy dokładnie analizowali te konwersacje, zwracając szczególną uwagę na wyrazu twarzy, język ciała, wypowiadane treści i ton głosu. Rozpatrywano:
gniew, pogardę, wstręt, arogancję, obronności,
lęk, napięcie, smutek, płacz, miłość, poczucie humoru, entuzjazm, dbanie o własne interesy i zdolność osiągnięcia konsensusu.
Po 13 latach badań ustalono, że wydłużający się staż małżeński miał pozytywny wpływ na poziom satysfakcji ze związku i wiązał się z doświadczaniem większej ilości
pozytywnych emocji wobec partnera oraz ograniczeniem tych negatywnych. Co więcej, zaobserwowano zmniejszającą się tendencję do krytykowania partnera oraz obrony swojego stanowiska, a jednocześnie częstsze obracanie sytuacji konfliktowych w żart i okazywanie troski o współmałżonka.
Uczeni zauważają, że jakkolwiek ludzie starsi częsciej doświadczają starty bliskich i przyjaciół, równocześnie, szczególnie gdy pozostają w stabilnej relacji z mężem czy żoną, są szczęśliwsi i odznaczają się niższym poziomem objawów depresyjnych niż osoby młodsze.
Wyniki badań zostały przedstawione w magazynie Emotion.
Na podsatwie: Age-related changes in emotional behavior: Evidence from a 13-year longitudinal study of long-term married couples
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »