

Samotność - ciągłe rozmyślanie (ruminacja) o niej wywołuje depresję
Osamotnienie z większym prawdopodobieństwem wywoła depresję, jeśli ktoś ciągle rozmyśla o tym, jak bardzo jest samotny.

Jak różne formy samotności wpływają na ludzi
Samotne wędrówki głęboko w lesie i podobne chwile intensywnej samotności nie przywracają energii i nie wzmacniają więzi społecznych tak bardzo, jak inne jej formy, takie jak czytanie w kawiarni lub słuchanie Spotify w drodze do pracy, mówią eksperci z Oregon State University.

Zapach przyjaciela - na przyjacielskie relacje ma wpływ woń drugiej osoby
Odkryto, że ludzie mogą mieć tendencję do zawierania przyjaźni z osobami o podobnym zapachu ciała. Eksperci byli nawet w stanie przewidzieć jakość interakcji społecznych między zupełnie obcymi ludźmi, najpierw oceniając woń, jaką wydzielają za pomocą urządzenia znanego jako elektroniczny nos, lub eNose.

Różny poziom samotności (nawet chwilowe nasilenie) wpływa na funkcje poznawcze
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.

Przedwczesne starzenie się - przyczyna może być „zimne” rodzicielstwo
Jeśli szybko się starzejesz, być może wynika to obojętności twoich rodziców wobec ciebie. Niesprzyjający rozwojowi dziecka styl rodzicielstwa może mieć kilka negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci, nawet w wieku dorosłym. Badanie wykazało, że telomery - ochronne „nasadki" na końcach nici DNA - osób, które uważały styl rodzicielstwa swoich matek za „zimny", były średnio o 25 proc. mniejsze w porównaniu do osób, które zgłosiły, że ich mamy otaczały ich odpowiednią troską.

Sposób na zdrowszą starość - mniejszy krąg przyjaciół?
Badania pokazują, że stawanie się mniej towarzyskim chroni starsze małpy przed zachorowaniem. Wiele zwierząt, w tym ludzie, doświadcza „społecznego starzenia się", czyli zmniejszania się liczby kontaktów społecznych wraz z wiekiem. Teraz sprawdzono, dlaczego tak się dzieje.

Zadbaj o dietę wnuka - zdrowe odżywianie przez całe życie oznacza zdrową starość
Naukowcy z Babraham Institute twierdzą, że zdrowe starzenie się jest możliwe do osiągnięcia poprzez zmianę diety - trzeba zoptymalizować sposób odżywiania się, a wówczas zły stan zdrowia nie będzie nieuniknioną częścią procesu starzenia się.

Bezpośredni kontakt z innymi najskuteczniej zmniejsza samotność
Kontakt osobisty pomaga zmniejszyć poziom samotności u osób starszych, a inne sposoby podtrzymywania relacji, takie jak dzwonienie, wysyłanie e-maili czy SMS-ów, nie są tak skuteczne w osłabianiu poczucia samotności, zauważają uczeni z University of Texas i University of Michigan.

Klęski żywiołowe mogą poprawić relacje w związku?
Chociaż klęski żywiołowe mogą powodować straszne szkody w domach i infrastrukturze, okazuje się, że mogą sprzyjać poprawie relacji - np. zbliżyć do siebie pary małżeńskie, mówią uczeni z University of Texas w Austin.

Poczucie samotności ma silniejszy negatywny wpływ na pamięć niż nawet izolacja społeczna, chociaż obydwa zjawiska stanowią znaczne ryzyko dla starzejącego się społeczeństwa.


