Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Życie Związki Artykuły

Samotność odpowiada nawet za jedną piątą przypadków depresji u seniorów

fot. StockSnap from PixabaySamotność jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych. Jak pokazują statystyki, w Anglii osamotnienie odpowiada za 18 proc. przypadków depresji wśród osób po 50-tym roku życia.

więcej »

Samotność i izolacja starszych kobiet niszczy im zdrowie

Fot. mariesacha - Fotolia.comPodczas pandemii COVID-19 dystans społeczny był jednym z narzędzi ograniczania rozprzestrzeniania się choroby. Jednak nowe dane pokazują jednoczesny wzrost ryzyka chorób serca o 27 proc. u kobiet po menopauzie, które zmagają się z izolacją społeczną i samotnością.

więcej »

Zwierzęta pomagają osłabić depresję po stracie partnera

fot. StockSnap from PixabayTowarzystwo zwierzaka po stracie partnera może pomóc zmniejszyć poczucie depresji i samotności u osób starszych.

więcej »

Jak pomóc przygnębionemu partnerowi? Trzeba (umiejętnie) okazywać troskę

fot. Nika Akin from PixabayIm bardziej przygnębiony jest twój życiowy partner, tym więcej miłości powinieneś/powinnaś jej/jemu okazywać, mówią badacze z University of Alberta.

więcej »

Trauma przy starcie bliskiego skutkuje „powikłaną żałobą”

fot. wal_172619 from PixabayJeśli utrata kogoś bliskiego zbiega się z traumą, objawy zespołu stresu pourazowego mogą oznaczać problemy z przejściem procesu żałoby. Pojawia się poczucie trwałego smutku i niezdolność do radzenia sobie nawet przez lata po traumie.

więcej »

Jedna piąta sekundy - tyle potrzeba, by się zakochać

fot. jhenning_beauty_of_nature from PixabayZakochanie się może wywoływać nie tylko takie samo uczucie euforii, co zażycie kokainy, ale także wpływa na regiony mózgu odpowiadające za aktywność intelektualną. Odkryto też, że aby się zakochać, potrzeba około jednej piątej sekundy.

więcej »

Poziom przywiązania w związku wpływa na finanse

fot. Wilfried Pohnke from PixabayKażdy ma inne podejście do romantycznych relacji. Na jednym biegunie plasują się ludzie, którzy tak bardzo pragną bliskości, że wydają się „przylepni" do partnera. Na przeciwległym zaś są ci, którzy niezwykle mocno cenią swoją niezależność, że unikają zbytniego zbliżania się do kogokolwiek.

więcej »

Miłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze

fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from PixabayZakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.

więcej »

Brak zaufania pogłębia problem samotności

fot. Daniel Reche from PixabaySamotność to przejmujące odczucie. Jeśli się utrzymuje, może prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn, Hajfie i Oldenburgu odkryli, że poczucie izolacji wiąże się z ograniczonym zaufaniem.

więcej »

Kłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku

© JPC-PROD - Fotolia.comZwiązek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Akademia Pełni Życia Kosciol.pl EWST.pl Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Oferty pracy