Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Życie Związki Artykuły

Poziom przywiązania w związku wpływa na finanse

fot. Wilfried Pohnke from PixabayKażdy ma inne podejście do romantycznych relacji. Na jednym biegunie plasują się ludzie, którzy tak bardzo pragną bliskości, że wydają się „przylepni" do partnera. Na przeciwległym zaś są ci, którzy niezwykle mocno cenią swoją niezależność, że unikają zbytniego zbliżania się do kogokolwiek.

więcej »

Miłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze

fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from PixabayZakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.

więcej »

Brak zaufania pogłębia problem samotności

fot. Daniel Reche from PixabaySamotność to przejmujące odczucie. Jeśli się utrzymuje, może prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn, Hajfie i Oldenburgu odkryli, że poczucie izolacji wiąże się z ograniczonym zaufaniem.

więcej »

Kłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku

© JPC-PROD - Fotolia.comZwiązek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

więcej »

Seniorzy mają mniejsze grupy społecznościowe, ale są szczęśliwsi. Dlaczego?

fot. pasja1000 from PixabayOsoby młodsze mają liczne kontakty z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, często za pośrednictwem internetowych sieci społecznościowych. Nie jest jednak tak, że im te sieci są większe, tym ludzie wydają się szczęśliwsi. Seniorzy cechują się ograniczoną grupą znajomych, a cieszą się wyższym dobrostanem.

więcej »

Dbaj o przyjaźń - zapewni ci niższy poziom stresu przez całe życie

fot. StockSnap z PixabayNasza chęć socjalizowania się trwa przez całe życie, jest widoczna zarówno w życiu nastolatków, jak i osób starszych. I chociaż sposoby komunikowania się ulegają zmianie wraz z wiekiem, jedno na pewno wytrzymuje próbę czasu: przyjaźń. Ona z kolei jest korzystna dla naszej psychiki, pomaga m. in. zmniejszać stres i poziom związanego z nim hormonu - kortyzolu.

więcej »

Chemia zakochania. Co się dzieje z organizmem, gdy odczuwa się miłość

fot. Kranich17 from PixabayZakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii, jak po zażyciu kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Powstaje tu też pytanie: „Zakochuje się serce czy mózg?"

więcej »

Plotkowanie ma dobre strony - pomaga budować więzi społeczne

fot. 5598375 from PixabayPlotki zwykle uważane są za społeczne tabu i negatywny aspekt wspólnotowego życia, ale okazuje się, że mają też pewne zalety. Plotka ułatwia nawiązywanie kontaktów społecznych i umożliwia poznawanie świata pośrednio, tj. poprzez doświadczenia innych ludzi.

więcej »

Potrzebujesz wsparcia? Szukaj go w „realu”, nie w mediach społecznościowych

© olezzo - Fotolia.comWsparcie społeczne uzyskiwane za pośrednictwem mediów społecznościowych nie poprawia zdrowia psychicznego osób intensywnie korzystających z takich mediów.

więcej »

Pozbycie się samotności jest dobre dla mózgu

fot. Joanna Dubaj from PixabayWzmacniająca mózg odporność psychiczna, w tym zdolność do przezwyciężenia uporczywej samotności, może zrównoważyć wcześniejszy uszczerbek i obniżyć ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu. Ci, którzy pozbyli się osamotnienia, byli lepiej chronieni poznawczo niż ci, którzy nigdy nie czuli się samotni.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Akademia Pełni Życia Poradnik-zdrowia.pl Hospicja.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy