

Kto jest najbardziej zagrożony samotnością
Szeroko zakrojone badania pokazały, że najwyższy poziom samotności deklarują: młodzi ludzie, mężczyźni i osoby w społeczeństwach „indywidualistycznych".

Jak kłócą się szczęśliwe małżeństwa
W małżeństwie konflikt jest nieunikniony i doświadczają go nawet najszczęśliwsze pary. Jak pokazują badania, ludzie często kłócą się na te same tematy: dzieci, pieniądze, teściowie, intymność. Istnieje jednak pewna znacząca różnica pomiędzy satysfakcjonującymi i nieszczęśliwymi związkami.

Przebywanie wśród ludzi daje większą satysfakcję z życia
Jeśli chcesz zwiększyć satysfakcję z życia, zacznij stosować strategie zorientowane społecznie zamiast aspołecznego zachowania, mówią psychologowie.

Troska o bliskich jest najważniejszą sprawą dla ludzi na całym świecie
Na pytanie o to, co jest najwyższym priorytetem, większość ludzi odpowiada: troska o członków rodziny.

Jak pomóc małżonkowi w stresie
Kiedy czujemy się wspierani, doświadczamy niższego stresu. Zdarza się jednak, że sądzimy, że wspieramy partnera, ale tak nie jest. Czasem wydaje nam się, że pomogliśmy, tymczasem w istocie pogorszyliśmy sytuację.

Żal po śmierci bliskiej osoby może zabić
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice'a, żal może powodować stan zapalny, który zagraża życiu.

Czego chcemy od życiowego partnera? Tego, co wszyscy...
Każdy potrafi opisać swojego idealnego partnera. Być może powinien być zabawny, atrakcyjny i dociekliwy. A może ma cehcować się rzeczowością, inteligencją i rozwagą. Czy rzeczywiście jednak mamy szczególny wgląd w siebie, czy po prostu opisujemy pozytywne, lubiane przez wszystkich, cechy?

Nie umiesz być szcześliwy/a w pojedynkę? Małżeństwo tego nie zmieni
Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.

Samotność poważnejszym problemem niż otyłość
Samotność i izolacja społeczna mogą być większym zagrożeniem dla zdrowia niż otyłość, ich oddziaływanie zaś ciągle rośnie, mówią badacze z Brigham Young University.

Nasi bliscy stają się częścią nas - to widać w mózgu
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech człowieka jest zdolność do empatii, czyli do postawienia się na miejscu innych. Nowe badanie pracowników University of Virginia sugeruje, że jesteśmy ‘zaprogramowani' do współodczuwania, ponieważ kojarzymy bliskich nam ludzi z samymi sobą.


