Styl Życia eSenior Kultura Ludzie Wakacje Pasje Związki Recenzje Porady Dyskusje
Strona główna Życie Związki Artykuły

Chemia zakochania. Co się dzieje z organizmem, gdy odczuwa się miłość

fot. Kranich17 from PixabayZakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii, jak po zażyciu kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Powstaje tu też pytanie: „Zakochuje się serce czy mózg?"

więcej »

Plotkowanie ma dobre strony - pomaga budować więzi społeczne

fot. 5598375 from PixabayPlotki zwykle uważane są za społeczne tabu i negatywny aspekt wspólnotowego życia, ale okazuje się, że mają też pewne zalety. Plotka ułatwia nawiązywanie kontaktów społecznych i umożliwia poznawanie świata pośrednio, tj. poprzez doświadczenia innych ludzi.

więcej »

Potrzebujesz wsparcia? Szukaj go w „realu”, nie w mediach społecznościowych

© olezzo - Fotolia.comWsparcie społeczne uzyskiwane za pośrednictwem mediów społecznościowych nie poprawia zdrowia psychicznego osób intensywnie korzystających z takich mediów.

więcej »

Pozbycie się samotności jest dobre dla mózgu

fot. Joanna Dubaj from PixabayWzmacniająca mózg odporność psychiczna, w tym zdolność do przezwyciężenia uporczywej samotności, może zrównoważyć wcześniejszy uszczerbek i obniżyć ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu. Ci, którzy pozbyli się osamotnienia, byli lepiej chronieni poznawczo niż ci, którzy nigdy nie czuli się samotni.

więcej »

Relacja między człowiekiem i psem jest jak między rodzicami i dziećmi

fot. Pexels from PixabayLudzie mają wrodzoną potrzebę nawiązywania bliskich relacji z innymi. Jednak to naturalne kształtowanie więzi nie ogranicza się do ludzi: wydaje się, że wiele zwierząt również potrzebuje relacji tego rodzaju.

więcej »

Pomoc innym wynika albo z empatii, albo z oczekiwania wzajemności

fot. Nevena M. from PixabayEmpatia to emocjonalna reakcja na trudności, z jakimi zmagają się inni. Motywuje ona do altruistycznych zachowań, czyli pomagania komuś jedynie dla poprawy samopoczucia tego kogoś. Psychologowie doszli do ciekawych wniosków, jeśli chodzi o decyzję o wsparciu innych ludzi - kiedy pomagamy przyjaciołom, kierujemy się empatią, a kiedy krewnym - robimy to ponieważ oczekujemy wzajemności.

więcej »

Kto jest najbardziej zagrożony samotnością

fot. PublicDomainPictures from PixabaySzeroko zakrojone badania pokazały, że najwyższy poziom samotności deklarują: młodzi ludzie, mężczyźni i osoby w społeczeństwach „indywidualistycznych".

więcej »

Jak kłócą się szczęśliwe małżeństwa

fot. Alexander Raths - Fotolia.comW małżeństwie konflikt jest nieunikniony i doświadczają go nawet najszczęśliwsze pary. Jak pokazują badania, ludzie często kłócą się na te same tematy: dzieci, pieniądze, teściowie, intymność. Istnieje jednak pewna znacząca różnica pomiędzy satysfakcjonującymi i nieszczęśliwymi związkami.

więcej »

Przebywanie wśród ludzi daje większą satysfakcję z życia

© pressmaster - Fotolia.comJeśli chcesz zwiększyć satysfakcję z życia, zacznij stosować strategie zorientowane społecznie zamiast aspołecznego zachowania, mówią psychologowie.

więcej »

Troska o bliskich jest najważniejszą sprawą dla ludzi na całym świecie

© Ingo Bartussek - Fotolia.comNa pytanie o to, co jest najwyższym priorytetem, większość ludzi odpowiada: troska o członków rodziny.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Kobiety.net.pl eGospodarka.pl Akademia Pełni Życia Poradnik-zdrowia.pl Oferty pracy