

Samotność odpowiada nawet za jedną piątą przypadków depresji u seniorów
Samotność jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych. Jak pokazują statystyki, w Anglii osamotnienie odpowiada za 18 proc. przypadków depresji wśród osób po 50-tym roku życia.

Samotność i izolacja starszych kobiet niszczy im zdrowie
Podczas pandemii COVID-19 dystans społeczny był jednym z narzędzi ograniczania rozprzestrzeniania się choroby. Jednak nowe dane pokazują jednoczesny wzrost ryzyka chorób serca o 27 proc. u kobiet po menopauzie, które zmagają się z izolacją społeczną i samotnością.

Zwierzęta pomagają osłabić depresję po stracie partnera
Towarzystwo zwierzaka po stracie partnera może pomóc zmniejszyć poczucie depresji i samotności u osób starszych.

Jak pomóc przygnębionemu partnerowi? Trzeba (umiejętnie) okazywać troskę
Im bardziej przygnębiony jest twój życiowy partner, tym więcej miłości powinieneś/powinnaś jej/jemu okazywać, mówią badacze z University of Alberta.

Trauma przy starcie bliskiego skutkuje „powikłaną żałobą”
Jeśli utrata kogoś bliskiego zbiega się z traumą, objawy zespołu stresu pourazowego mogą oznaczać problemy z przejściem procesu żałoby. Pojawia się poczucie trwałego smutku i niezdolność do radzenia sobie nawet przez lata po traumie.

Jedna piąta sekundy - tyle potrzeba, by się zakochać
Zakochanie się może wywoływać nie tylko takie samo uczucie euforii, co zażycie kokainy, ale także wpływa na regiony mózgu odpowiadające za aktywność intelektualną. Odkryto też, że aby się zakochać, potrzeba około jednej piątej sekundy.

Poziom przywiązania w związku wpływa na finanse
Każdy ma inne podejście do romantycznych relacji. Na jednym biegunie plasują się ludzie, którzy tak bardzo pragną bliskości, że wydają się „przylepni" do partnera. Na przeciwległym zaś są ci, którzy niezwykle mocno cenią swoją niezależność, że unikają zbytniego zbliżania się do kogokolwiek.

Miłość może wywoływać... zaburzenia poznawcze
Zakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.

Brak zaufania pogłębia problem samotności
Samotność to przejmujące odczucie. Jeśli się utrzymuje, może prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn, Hajfie i Oldenburgu odkryli, że poczucie izolacji wiąże się z ograniczonym zaufaniem.

Kłótnia w małżeństwie - spokój żony ma największe znaczenie dla szczęścia związku
Związek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.


