Strona głównaZwiązkiZapach partnera pomaga dobrze spać

Zapach partnera pomaga dobrze spać

Liczenie baranów nie ma sensu. Jeśli naprawdę chcesz się wyspać, wszystko czego możesz potrzebować, to poduszka obleczona w ulubioną koszulkę twojego partnera.
Zapach partnera pomaga dobrze spać [fot. JayMantri from Pixabay]
Nowe badania wskazują, że zapach partnera może poprawić . Dzieje się tak niezależnie od tego, czy jest się świadomym tego zapachu, czy nie.
Od dawna wiadomo, że bliskie relacje są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Mniej jednak wiadomo o roli zapachu w związkach i procesach wsparcia społecznego. Okazuje się, że sam zapach romantycznego partnera poprawia efektywność - mówi Frances Chen z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.
Wcześniejsze badania pokazały, że romantyczne relacje i bliski kontakt fizyczny mogą przynieść wiele korzyści fizycznych i psychicznych, w tym pomóc dobrze spać. Inne testy dowiodły, że zapachy mogą mieć istotny i sugestywny wpływ na mózg.

W ramach eksperymentu osoby, które były w związku przez co najmniej trzy miesiące, zostały poproszone o noszenie koszulki przez 24 godziny i takie zachowanie, które sprawi, że na ubraniu zostanie ich zapach, czyli np. ćwiczenia fizyczne czy zjedzenie czegoś . Jednocześnie uczestnicy nie używali w tym czasie perfum czy antyperspirantów. Następnie koszulki były hermetycznie zamknięte i przechowywane w zamrażarce. Później druga osoba z danej pary otrzymała dwie koszulki, jedną tę noszoną wcześniej przez partnera i drugą bezzapachową lub noszoną przez kogoś obcego.

Kiedy koszulka partnera była zastosowana jako poszewka na poduszkę, ludzie spali średnio ponad dziewięć dodatkowych minut na dobę, czyli o około godzinę dłużej tygodniowo, bez konieczności spędzania w łóżku więcej czasu. Uczestnicy spali wówczas wydajniej, co mierzono za pomocą noszonego na nadgarstku urządzenia monitorującego sen.

Badania sugerują, że tak proste strategie, takie jak zabranie podczas podróży szalika lub koszulki partnera, może mieć wymierny wpływ na nasz sen. Co ważne, zaobserwowany efekt był podobny do tego, jaki odnotowano w przypadku stosowania suplementów z , czyli środków, które są powszechnie stosowane dla poprawy snu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy