Strona głównaZwiązkiUnikamy współczucia, bo kosztuje nas zbyt dużo wysiłku

Unikamy współczucia, bo kosztuje nas zbyt dużo wysiłku

Współczucie pomaga nam rozumieć i wspomóc innych, gdy doświadczają trudności, okazuje się jednak, że niektórzy mogą aktywnie unikać odczuwania współczucia, jeśli mają wybór.
Unikamy współczucia, bo kosztuje nas zbyt dużo wysiłku
Ludzie wolą unikać współczucia wobec innych, gdy tylko maja taką opcję, bo odczuwanie wiązało się wyższym wysiłkiem umysłowym. Jeśli jednak trudna sytuacja dotyczyła bliskiej osoby, na przykład członka rodziny, częściej wybierali współczucie i w tym kontekście było ono łatwiejsze.

- Doświadczenie współczucia często prowadzi do chęci pomocy innym i poprawy ich stanu, ale okazało się, że ludzie mogą nie chcieć doświadczać tego i uważać go za obciążający psychicznie - mówi Julian Scheffer z Penn State. - Wiedza, kiedy wysiłek ma znaczenie dla współczucia, może pomóc w ustaleniu, jak myślimy o współczujących reakcjach, czy to w odpowiedzi na kogoś nieznajomego, czy nawet na powszechne cierpienie, jak w przypadku pandemii - dodaje Scheffer.

- Często ludzie są zachęcani do empatii wobec innych, z myślą, że te będą skutkowały większą otwartością, chęcią współpracy i pomocy tym, którzy cierpią - mówi Scheffer. - Chcieliśmy zbadać, w jaki sposób ludzie angażują się w te procesy emocjonalne, czy będą do nich dążyć, czy ich unikać i dlaczego tak się dzieje - wskazuje Scheffer.

Z serii przeprowadzonych eksperymentów wyniknęło, że ludzie są bardziej skłonni do współczucia wobec swoich bliskich w porównaniu z obcymi i oznaczało wówczas mniejsze trudności umysłowe. - Współczucie może być bardziej pożądane, gdy jest skierowane ku bardziej znanym osobom i potencjalnie może być wówczas łatwiejsze - wyjaśnia Scheffer.
Coraz więcej ludzi ma coraz większe trudności w nawiązywaniu kontaktów, a ponieważ wielu jest teraz przytłoczonych ilością cierpienia z powodu pandemii, może to szczególnie utrudnić współczucie - wyjaśnia Scheffer. - Znalezienie sposobów na lepsze radzenie sobie z mentalnymi wyzwaniami związanymi ze współczuciem może zapewnić bardziej satysfakcjonującą drogę do wywarzania postawy prospołecznej, szczególnie w tym szczególnie trudnym czasie - dodaje badacz.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy