Strona głównaZwiązkiTo, jak kłócisz się ze współmałżonkiem, jest wskaźnikiem rozwodu

To, jak kłócisz się ze współmałżonkiem, jest wskaźnikiem rozwodu

Powszechnie wiadomo, że małżonkowie, którzy krzyczą na siebie i się wyzywają, cechują się wyższym ryzykiem rozwodu. Jednak nowe badanie przeprowadzone na University of Michigan pokazuje, że inne wzorce konfliktów też oznaczają wyższe zagrożenie rozstaniem.
To, jak kłócisz się ze współmałżonkiem, jest wskaźnikiem rozwodu [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]
Wyjątkowo toksyczny wzór ma miejsce wtedy, gdy jeden z małżonków konstruktywnie radzi sobie z konfliktem: spokojnie omawiając sytuację i słuchając partnera lub usilnie starając się dowiedzieć, co czuje współmałżonek, a drugi się wycofuje.
Wydaje się, że to ten wzorzec ma szkodliwy wpływ na przetrwanie małżeństwa. Małżonkowie, którzy konstruktywnie radzą sobie z konfliktami, mogą postrzegać wycofywanie się partnerów raczej jako brak zaangażowania w związek, a nie próbę ochłonięcia - uważa Kira Birditt z University of Michigan. Odkryto też, że pary, w których oboje małżonkowie stosowali konstruktywne strategie sporów, miały niższy wskaźnik .
Podczas badań w ciągu 16 lat przeprowadzono cztery wywiady z niemal czterystoma parami. Przyjrzano się, w jaki sposób zarówno indywidualne zachowania, jak i wzorce postępowania między partnerami wpływają na prawdopodobieństwo rozwodu. Sprawdzono również, czy zachowanie zmieniało się w czasie i czy występowały różnice rasowe lub płciowe w sposobach zachowania.

Co zaskakujące, naukowcy odkryli, że 29 procent mężów i 21 procent żon deklarowało brak konfliktów w pierwszym roku małżeństwa. Niemniej 46 procent par rozwiodło się do w ciągu 16 lat badań. Co ciekawe, to, czy pary zgłaszały jakiś w pierwszym roku małżeństwa, nie miało wpływu na prawdopodobieństwo rozwodu w monitorowanym okresie.

Ogólnie rzecz ujmując, mężowie deklarowali stosowanie bardziej konstruktywnych zachowań i mniej działań destrukcyjnych niż żony. Jednak z biegiem czasu żony rzadziej stosowały destrukcyjne strategie lub wycofywały się, a mężowie nie zmieniali swojego modus operandi.
Problemy, które powodują, że żony wycofują się lub stosują destrukcyjne zachowania na początku małżeństwa, mogą z czasem zostać rozwiązane. Być może też relacje i ich jakość mogą mieć większe znaczenie dla życia kobiet niż dla mężczyzn. W efekcie kobiety mogą z większym prawdopodobieństwem uznać, że wycofywanie się z konfliktu lub stosowanie destrukcyjnych strategii nie jest ani skuteczne, ani korzystne dla ogólnego dobrobytu i stabilności ich - uważa Birditt - Mamy nadzieję na dalsze badania nad złożoną dynamiką konfliktów między mężami i żonami oraz zrozumienie zmian zachowań w konfliktach wraz z upływem czasu.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy