Strona głównaZwiązkiStarsi bardziej cenią swój czas. Istotnie ograniczają relacje społeczne

Starsi bardziej cenią swój czas. Istotnie ograniczają relacje społeczne

Wraz z upływem czasu stajemy się bardziej wybredni co do tego, jak, gdzie i z kim spędzamy czas. W starszym wieku zmienia nam się perspektywa i przykładamy większą wagę do jakości naszych zajęć i relacji.
Starsi bardziej cenią swój czas. Istotnie ograniczają relacje społeczne [© Yvonne Weis - Fotolia.com] Do takich wniosków doszli uczeni z Das Deutsche Primatenzentrum w Getyndze. Obserwując zachowania małp zauważyli, że starsze zwierzęta przechodziły zmiany psychiczne, które prowadziły do większej uważności w zakresie form spędzania czasu.

Jak oceniają autorzy, wraz ze ludzie także stają się społecznie bardziej wybiórczy, bo mają większą świadomość, że ich czas jest ograniczony, choć - być może - przyczyn jest więcej. W przypadku małp nie daje się uzasadnić takiego zjawiska samowiedzą o bliskości końca życia. Można zatem uznać, że następują jakieś związane z wiekiem zmiany fizjologiczne, które występują u małp i ludzi i przyczyniają się do zwiększenia selektywności.

W ramach badań obserwowano ponad setkę makaków berberyjskich w różnym wieku. Zwierzętom pokazano dwa niezwykłe dla nich przedmioty, które z pewnością nigdy wcześniej nie były przez te małpy widziane. Zaobserwowano, że dorosłe zwierzęta zainteresowały się jednym z przedmiotów, a starsze żadnym. W innym eksperymencie analizowano interakcje społeczne małp. Ustalono, że starsze makaki wykazywały zainteresowanie głównie małpami już sobie znanymi. Sędziwe małpy w sposób najbardziej znaczący ograniczały swoje kontaktyz innymi. Szczególnie samice w starszym wieku miały o wiele mniej niż pozostali członkowie grupy i to pomimo tego, że reszta stada próbowała je angażować.

Ogólnie rzecz ujmując, badania sugerują, że podobnie jak ludzie, małpy w starszym wieku stają się bardziej selektywne w odniesieniu do interakcji . Zmiany w zachowaniach społecznych u małp i ludzi mogą być wynikiem ograniczonej perspektywy czasowej i stanowić zjawisko głęboko zakorzenione w ewolucji naczelnych, wnioskują uczeni.

Wyniki badań opublikowano w Current Biology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy