Strona głównaZwiązkiSposób na dłuższe życie? Szczęśliwy partner

Sposób na dłuższe życie? Szczęśliwy partner

Szczęśliwy małżonek to nie tylko dłuższe małżeństwo, ale i większe szanse na dłuższe życie.
Sposób na dłuższe życie? Szczęśliwy partner [fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay]
Co ciekawe, satysfakcja z życia odczuwana przez małżonków była nawet lepszym wskaźnikiem niż własne zadowolenie z życia uczestników. Osoby, które na początku miały szczęśliwego partnera, cechowały się niższym ryzykiem śmierci w ciągu następnych 8 lat w porównaniu z uczestnikami, których życiowi partnerzy byli mniej szczęśliwi.
Dane pokazują, że poziom satysfakcji z życia odczuwany przez był związany z długością życia, niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych i demograficznych poszczególnych osób, czy też ich stanu zdrowia fizycznego - mówi Olga Stavrova z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii - Odkrycia podkreślają rolę bezpośredniego otoczenia społecznego danej osoby w jej wynikach zdrowotnych. Co najważniejsze, ustalenia poszerzają naszą wiedzę na temat tego, co składa się na „środowisko społeczne" jednostek poprzez uwzględnienie osobowości i dobrego samopoczucia bliskich osób.
Wiadomo, że zadowolenie z życia jest związane z zachowaniami, które mogą wpływać na zdrowie, w tym dietę i poziom aktywności fizycznej. Przykładowo, ludzie, którzy mają szczęśliwego, aktywnego małżonka, prawdopodobnie sami prowadzą aktywny tryb życia. I odwrotnie: - Jeśli twój partner ma objawy i chce spędzić wieczór jedząc frytki przed telewizorem - tak prawdopodobnie będzie wyglądał również twój wieczór - wyjaśnia Stavrova.

W badaniach przeanalizowano informacje o ponad 4 tysiącach par w wieku powyżej 50 lat. Podczas ośmioletniego okresu monitorowania uczestników wyższe ryzyko śmierci mieli: ludzie najstarsi, mężczyźni, osoby słabiej wykształcone, mniej zamożne i mniej aktywne fizycznie, ludzie z niższą , jak również osoby posiadające partnerów o niskiej satysfakcji życiowej. Małżonkowie uczestników, którzy zmarli, również byli bardziej narażeni na śmierć w ciągu 8-letniego okresu badań niż ci, których partnerzy przeżyli ten okres.

Wyniki wskazują, że większa satysfakcja z życia partnera na początku badania oznaczała niższe ryzyko zgonu uczestników. To samo w sobie miało ochronną „moc", także po uwzględnieniu innych czynników sprzyjających chorobom i śmierci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy