Strona głównaZwiązkiRozwód niszczy zdrowie? Nie tak bardzo, jeśli bierzesz go w starszym wieku

Rozwód niszczy zdrowie? Nie tak bardzo, jeśli bierzesz go w starszym wieku

Rowód to zwykle przykre, a nawet traumatyczne przeżycie. Okazuje się jednak, że w przypadku tych, którzy zdecydowali się na rozstanie w dojrzalszym wieku, doświadczenie to ma łagodniejszy wpływ.
Rozwód niszczy zdrowie? Nie tak bardzo, jeśli bierzesz go w starszym wieku [fot. Manfred Antranias Zimmer from Pixabay] Rozwód w młodszym wieku szkodzi zdrowiu bardziej niż rozwód w późniejszym życiu, mówią socjolodzy z Michigan State University.
„Dla mnie jasne jest, że potrzeba większego wsparcia społecznego i rodzinnego dla młodszych rozwiedzionych grup. Eksperci (w tym poradnictwo rozwodowe) mogą pomóc ludziom radzić sobie ze , a terapie małżeńskie czy podobne programy mogą pomóc utrzymać satysfakcję ze związku", mówi Hui Liu, autorka badań.

Liu dokonała analizy samooceny stanu zdrowia niemal 1,3 tys. ludzi, którzy uczestniczyli w długoterminowym badaniu. Zmierzyła różnicę w stanie zdrowia między osobami, które pozostały w podczas 15-letniego okresu badań i ludźmi, którzy rozwiedli się w tym czasie, biorąc pod uwagę wiek rozwodników.

Ta różnica była większa wśród uczestników w młodszym wieku. Przykładowo, osoby, które rozwiodły się, mając lat 35 - 41 lat, zgłaszały więcej problemów zdrowotnych niż uczestnicy, którzy zakończyli swoje małżeństwa, gdy mieli 44 - 50 lat. Z perspektywy pokoleniowej negatywny wpływ rozstania na zdrowie był silniejszy u osób z wyżu demograficznego niż u ludzi ze starszych pokoleń, ocenia Liu.

„Spodziewałabym się tymczasem, że rozwód będzie mniej stresujący dla młodszego pokolenia, ponieważ jest dla nich bardziej powszechny" - przyznała autorka badań. Takie wyniki zaś mogą wynikać z tego, że presja na małżeństwo i pozostanie w związku była silniejsza w przypadku starszych pokoleń, zatem ci, którzy się rozwiedli, mogli mieć jedne z najbardziej nieszczęśliwych małżeństw i dlatego po rozstaniu odczuwali ulgę.

Ogólnie rzecz ujmując, badanie pokazało, że osoby, które się rozwodzą, doświadczają szybszego pogorszenia stanu zdrowia niż osoby pozostające w związku małżeńskim. Jednak ci, którzy pozostali rozwiedzeni przez cały okres badania, nie nie mieli ani gorszego, ani lepszego zdrowia niż, ci którzy przez ten sam czas pozostawali w małżeństwie. „To wskazuje, że sam w sobie stan małżeństwa lub nie wpływa na zdrowie, ale proces wychodzenia z małżeństwa jest stresujący i szkodzi zdrowiu", powiedziała Liu.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Social Science & Medicine.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy