Strona głównaZwiązkiPrzyjaźń jest szczególnie ceniona w kulturach, w których przydaje się najbardziej

Przyjaźń jest szczególnie ceniona w kulturach, w których przydaje się najbardziej

Przyjaciele to coś więcej niż zaufani powiernicy, mówią uczeni z Michigan State University, którzy w nowym badaniu sprawdzili kulturowe i zdrowotne korzyści wynikające z bliskich relacji międzyludzkich.
Przyjaźń jest szczególnie ceniona w kulturach, w których przydaje się najbardziej [fot. SimsalabimSabrina from Pixabay]
Przebadano setki tysięcy ludzi z 99 krajów. Odkryto, że przywiązywanie wagi do przyjaźni jest dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, bez względu na to, gdzie mieszkają. Jednak postrzeganie przyjaźni jako istotnego elementu życia w jednych kulturach jest ważniejsze niż w innych.

Używając ankiety World Values Survey, uzyskano dane z wielu źródeł, w tym te dotyczące przyjaźni, zdrowia i szczęścia; uwzględniono też zmienne ekonomiczne oraz zmienne kulturowe.
to jeden z niewykorzystanych zasobów, z których ludzie mogą czerpać, by prowadzić szczęśliwsze i zdrowsze życie. Tymczasem ona nic nie kosztuje i przynosi korzyści dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia - mówi William Chopik, psycholog z Michigan State University.
Jak odkryto, na całym świecie osoby inwestujące w przyjaźnie cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, szczególnie osoby starsze i mające niższe wykształcenie. Korzyści są widoczne zwłaszcza w kulturach bardziej indywidualistycznych, z dużymi nierównościami lub narzucających liczne ograniczenia.

Ludzie pochodzący z bardziej uprzywilejowanych środowisk dysponują licznymi zasobami, które przyczyniają się do ich zdrowia i , wydaje się natomiast, że dla pozostałych przyjaźnie mogą być szczególnie ważnym czynnikiem tego, jak żyją - mówi Chopik -We współczesnym świecie powszechne jest wrażenie, że przeżywamy „kryzys przyjaźni", cechujący się tym, że ludzie są i chcą mieć przyjaciół, ale niełatwo ich zdobywają. Pokazujemy, że przyjaźnie są korzystne dla niemal wszystkich i wszędzie. Teraz jednak zamierzamy sprawdzić, dlaczego tak trudno jest przyjaźń zawrzeć i utrzymać.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy