Strona głównaZwiązkiOsoby w długoletnim związku synchronizują swoje tętna

Osoby w długoletnim związku synchronizują swoje tętna

Wraz ze starzeniem się par wzrasta ich wzajemna zależność, zazwyczaj stają się dla siebie głównym źródłem wsparcia fizycznego i emocjonalnego. Długotrwałe małżeństwa silnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie tworzących je osób, jednak korzyści zależą od jakości związku.
Osoby w długoletnim związku synchronizują swoje tętna [fot. Marco Massimo from Pixabay]
Naukowcy z University of Illinois odkryli, że gdy wieloletni partnerzy są blisko siebie, ich tętno synchronizuje się.

- Osoby badające zazwyczaj pytają ludzi, jak sobie radzą (...). Jednak gdy pary starzeją się i są razem od dłuższego czasu, śmieją się, gdy pytamy ich, jak bardzo są zadowoleni i zaangażowani. Jeśli są małżeństwem od 30 czy 40 lat, czują, że to samo w sobie wskazuje na zaangażowanie - mówi prof. Brian Ogolsky.

- Szukaliśmy obiektywnych sposobów mierzenia dynamiki relacji i wiemy, że przebywanie w pobliżu innych ludzi przynosi korzyści psychologiczne. Stąd bliskość fizyczna wydawała się dobrym „miernikiem" - wyjaśnia prof. Ogolsky.

Jednakże samo znajdowanie się blisko drugiej osoby nie zawsze jest korzystne; zależy to od charakteru interakcji. Bliskość w sytuacji konfliktu daje diametralnie odmienne efekty niż bliskość w atmosferze miłości. Podobnie zmiany częstości akcji serca mogą być pozytywne lub negatywne.

- Nie koncentrujemy się na przyczynie i skutku, ale na współregulacji, która zachodzi, gdy się upodabnia. Gdy partnerzy są blisko, ich wzorce tętna wskazują na interakcję, która ma znaczenie - wyjaśnia prof. Ogolsky.

W badaniu uczestniczyło 10 heteroseksualnych w wieku od 64 - 88 lat, które pozostawały w związkach przez 14 do 65 lat. Przez dwa tygodnie monitorowano ich tętno i odległość od siebie w codziennym życiu. Uczestnicy nosili urządzenia, które rejestrowały ich tętno, a także sensory odczytujące bliskość współmałżonka.

Odkryto, że czasami to tętno żony wywoływało zmiany w tętnie męża, a czasami było odwrotnie. - Sugeruje to delikatną równowagę. Gdy jeden partner oddziałuje na prace układu krążenia drugiego, rozpoczyna się unikalny „taniec", który wpływa na fizjologię współmałżonków i wzorce ich tętna w ciągu dnia - mówi Ogolsky.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy