Strona głównaZwiązkiMniej seksu to wcześniejsza menopauza

Mniej seksu to wcześniejsza menopauza

Kobiety, które podejmują aktywność seksualną co tydzień lub co najmniej raz w miesiącu, mają niższe ryzyko wcześniejszego początku menopauzy niż panie, które uprawiają seks rzadziej.
Mniej seksu to wcześniejsza menopauza
Naukowcy z University College London zaobserwowali, że kobiety, które deklarowały cotygodniową aktywność seksualną, były o 28 proc. mniej narażone na w określonym wieku niż kobiety podejmujące aktywność seksualną mniej niż raz w miesiącu. Seks był tu rozumiany szeroko, jako m. in. stosunek seksualny, seks oralny, pieszczoty, czy masturbacja.

- Wyniki sugerują, że jeśli kobieta nie uprawia i nie ma szans na zajście w ciążę, to organizm „decyduje się" nie inwestować w owulację, ponieważ uznaje to za bezcelowe. Być może działa tu biologiczny kompromis energetyczny między poświęcaniem energii na owulację a inwestowaniem jej gdzie indziej, na przykład w opiekę nad wnukami - mówi Megan Arnot, współautorka badań.

- Teoria, że płodność zostaje zahamowana u kobiet, aby poświęciły więcej czasu swojej rodzinie, jest znana jako „Hipoteza Babci". Zgodnie z nią menopauza pierwotnie wyewoluowała u ludzi, aby zmniejszyć konflikt reprodukcyjny między różnymi pokoleniami kobiet i umożliwić im zwiększenie zaangażowania w opiekę nad - dodaje Arnot.

Podczas owulacji funkcje odpornościowe kobiety są osłabione, przez co organizm jest bardziej podatny na choroby. Skoro zaś ciąża jest mało prawdopodobna wobec braku aktywności seksualnej, ulokowanie energii w kosztowny proces nie byłoby korzystne, szczególnie jeśli istnieje możliwość zainwestowania zasobów w krewnych.

Przez niemal dekadę monitorowano stan zdrowia prawie trzech tysięcy kobiet. Wszystkie uczestniczki co kilka miesięcy wypełniały dokładne kwestionariusze dotyczące ich aktywności seksualnej. Jak obliczono, kobiety w każdym wieku, które uprawiały seks co tydzień, miały o 28 proc. niższe prawdopodobieństwo menopauzy niż panie podejmujące aktywność seksualną rzadziej niż raz w miesiącu. Jeśli chodzi o uczestniczki deklarujące aktywność seksualną przynajmniej raz w miesiącu, cechowały się one o 19 proc. niższym prawdopodobieństwem wystąpienia menopauzy w danym wieku w porównaniu z paniami rzadziej angażującymi się w taką aktywność.

Opisana zależność pozostała w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ czas wystąpienia menopauzy, w tym takich jak: poziom , wykształcenie, BMI, rasa, palenie papierosów, wiek pierwszego okresu, wiek przystąpienia do badania, etc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy