Strona głównaZwiązkiMałżeństwo zapewni lepsze zdrowie na starość

Małżeństwo zapewni lepsze zdrowie na starość

Ludzie starsi, którzy mieszkają ze swoimi współmałżonkami, cieszą się lepszym zdrowiem niż seniorzy żyjący w pojedynkę lub ze swymi dorosłymi dziećmi.
Małżeństwo zapewni lepsze zdrowie na starość [© graja - Fotolia.com] Osoby starsze żyjące pod jednym dachem z partnerem, częściej korzystają z profilaktyki opieki zdrowotnej. Dzięki temu cieszą się lepszym zdrowiem dłużej niż ci, którzy są singlami lub mieszkają z kimś innym, np. dorosłym dzieckiem.

Badacze z Uniwersytetu w Chicago i Agency for Health Care Research and Quality w Rockville przeanalizowali dane dotyczące ponad 13 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Siedemdziesiąt pięć procent uczestników miało co najmniej jeden przewlekły problem zdrowotny, taki jak dławica piersiowa, , , , rozedma płuc, , bądź też doświadczyło ataku serca lub . 52 proc. badanych mieszkało ze współmałżonkiem, 38 proc. żyło samotnie, 5 proc. mieszkało z dorosłą latoroślą, a kolejnych 5 proc. zarówno ze wspólmałżonkiem, jak i dorosłym dzieckiem.

Okazało się, że ci, którzy mieszkali tylko ze współmałżonkiem, częściej niż pozostali szczepili się przeciwko , sprawdzali poziom , poddawali się badaniom profilaktycznym z zakresie wykrycia nowotworów, a także chodzili do stomatologa.

Odkryta relacja nie jest niczym zaskakującym - już wcześniejsze badania dowodziły zależności pomiędzy stanem cywilnym i samopoczuciem oraz stanem zdrowia. Jasne jest, że skutecznie wspiera w prozdrowotnych działaniach i usilnie nakłania do badań profilaktycznych. Nie jest jednak klarowne, dlaczego podobnych efektów nie daje mieszkanie z dorosłym dzieckiem pod jednym dachem.

Badania przedstawiono w American Journal of Public Health.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć