Strona głównaZwiązkiLudzie samotni silniej odczuwają ból?

Ludzie samotni silniej odczuwają ból?

Wsparcie innych ma przeciwbólowe działanie, nawet bez kontaktu fizycznego czy rozmowy, mówią eksperci z Uniwersytetu Wysp Balearów.
Ludzie samotni silniej odczuwają ból? [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Eksperci ocenili wrażliwość na uciskowy u 48 par, przy czym każdy z badanych był badany zarówno w pojedynkę jak i przy biernej obecności partnera.

W obecności swoich partnerów (w porównaniu do eksperymentów bez partnerów) zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazywali wyższy próg bólu i tolerancję, a także niższą ocenę bólu czuciowego i afektywnego przy stałym bodźcu naciskowym. Poczucie, że partner wykazuję wobec ukochanej/ukochanego, która/y doświadcza bólu, miało wpływ na poziom odczuwania dolegliwości bólowych.
Dotychczas wielokrotnie pokazano, że mówienie i dotykanie zmniejsza ból, ale nasze badania pokazują, że nawet bierna obecność partnera może go zmniejszyć, a empatia może buforować emocjonalną przykrość podczas ekspozycji na ból - mówi prof. Stefan Duschek, współautor badań.
W innych testach okazano, że pacjenci z rakiem, którzy mogą liczyć na wsparcie innych, odczuwają mniej bólu. Ustalono, że wyższy poziom lęku i depresji wiązał się ze zwiększonym natężeniem bólu w ciągu kilku miesięcy po rozpoznaniu . Jednakże lęk oraz objawy depresji były niższe w przypadku silniejszego społecznego, a to przekładać się może na niższe odczuwanie bólu przez pacjenta.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy