Strona głównaZwiązkiKlucz do szczęścia: rodzina czy przyjaciele?

Klucz do szczęścia: rodzina czy przyjaciele?

Sądzisz, że czas spędzony z dziećmi i współmałżonkiem jest kluczowy dla poczucia szczęścia? Być może naprawdę takie poczucie zyskasz w towarzystwie przyjaciół.
Klucz do szczęścia: rodzina czy przyjaciele? [fot. Bob Dmyt from Pixabay]
Nowe badania pokazały, że ludzie deklarują wyższy poziom dobrego samopoczucia podczas spędzania czasu z przyjaciółmi niż ze swoimi partnerami lub dziećmi. Właściwie przebywanie z życiowymi partnerami oznaczało najmniejszą dawkę spośród tych trzech grup.

Jednocześnie autorzy wskazali, że takie wyniki mają więcej wspólnego z podejmowaną aktywnością niż z osobą, z którą się ją wykonuje. Wszystko dlatego, że ludzie spędzają więcej czasu na przyjemnych zajęciach z przyjaciółmi niż z członkami rodziny - z tymi ostatnimi częściej zajmują się np. obowiązkami domowymi lub opiekuńczymi.
Badanie sugeruje, że nie ma to nic wspólnego z naturą relacji między krewnymi. Kiedy statystycznie przeanalizowaliśmy aktywności, obecność jedynie dzieci, współmałżonków lub przyjaciół pozwalała przewidzieć podobny poziom szczęścia - mówi prof. Nathan Hudson.
Czynności, które ludzie najczęściej wykonują, gdy są ze swoimi życiowymi partnerami, obejmują relaks i jedzenie. Podobne aktywności podejmują również, gdy są ze swoimi . Jednak znacznie więcej przyjemnych działań jest w czasie spotkań z przyjaciółmi, no i o wiele mniej jest wówczas prac domowych. Przykładowo, 65 procent doświadczeń z przyjaciółmi dotyczyło spotkań towarzyskich i jedynie 28 procent czasu spędzanego z partnerami obejmowało takie spotkania. Przebywanie z dziećmi oznaczało również więcej obowiązków, które wywoływały negatywne skojarzenia, takich jak i dojazdy.
Mamy do odrobienia lekcję: ważne jest, aby stwarzać okazje do pozytywnych doświadczeń z partnerami i dziećmi i naprawdę psychicznie delektować się tymi pozytywnymi doznaniami. Równocześnie, relacje rodzinne, które obejmują jedynie obowiązki domowe i zadania opiekuńcze nie dają wiele szczęścia - mówi prof. Hudson.
Wyniki badań opublikowano w Journal of Personality and Social Psychology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy