Strona głównaZwiązkiJeśli choruje kobieta, małżeństwo częściej się rozpada

Jeśli choruje kobieta, małżeństwo częściej się rozpada

Małżeństwo może się z rozpaść z różnych powodów, także wtedy, gdy jeden z małżonków nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą drugiego.
Jeśli choruje kobieta, małżeństwo częściej się rozpada [fot. Sharon McCutcheon from Pixabay]
Pracownicy Iowa State University przeanalizowali wskaźnik rozwodów par, w których u jednego z małżonków zdiagnozowano poważną chorobę. Odkryto o 6 proc. większe prawdopodobieństwo rozwodu w przypadku par, w których to żony zachorowały, w porównaniu do małżeństw, w których kobiety pozostały zdrowe. Choroba męża zaś nie zwiększyła ryzyka rozwodu.

Istnieje wiele powodów, dla których choroba może nasilać stres w małżeństwie. Przykładowo, zdrowy małżonek jest często głównym opiekunem i konieczne może być podjęcie wyłącznej odpowiedzialności za dbanie o dom, uważa Amelia Karraker, autorka badań.

„Istnieje różnica między zbyt kiepskim samopoczuciem, aby zrobić obiad, a koniecznością bycia karmionym przez kogoś. To jest coś, co naprawdę zmienia dynamikę w małżeństwie. Jeśli współmałżonek jest zbyt chory, często pojawiają się problemy finansowe i są one głównym czynnikiem ", wskazuje Karraker.

Jakość opieki to kolejny czynnik. Żony zwykle są mniej zadowolone z opieki mężów. Wynika to z tego, że mężczyźni, szczególnie starsi, nie zostali ukierunkowani przez otoczenie, aby być opiekunami i czują się w tej roli mniej komfortowo, wyjaśnia Karraker.
Nie oznacza to jednak, że mężczyźni zawsze inicjowali rozwod. Jest możliwe, że niektóre kobiety chcą skończyć małżeństwo z powodu konieczności sprawowania opieki nad nimi.

Poważne doświadczenia mogą też skłonić ludzi do ponownej oceny tego, co jest ważne w ich życiu. Możliwe, że kobiety mówią: ‘źle się mną zajmujesz. Nie jestem z tego zadowolona lub od początku nie byłam zadowolona i wolę zostać sama niż w kiepskim małżeństwie', spekuluje autorka badań.

Statystyki pokazują, że więcej par rozwodzi się w późniejszym życiu, co może wynikać z tego, że po prostu dłużej żyjemy. Jak mówią eksperci, w przeszłości niektóre kończyły się z powodu wdowieństwa, a nie rozwodu.

Na 2,7 tys. badanych małżeństw 32 proc. zakończyło się rozwodem, a 24 proc. przestało istnieć z powodu . Analizowane pary żyły razem co najmniej 20 lat, a jeden z małżonków na początku testów miał co najmniej 51 lat. Rozwód był częstszy w młodszej grupie, wdowieństwo w najstarszej.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Health and Social Behavior.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy