Strona głównaZwiązkiDlaczego pieniądze nie kupią miłości lub przyjaźni

Dlaczego pieniądze nie kupią miłości lub przyjaźni

Psychologowie zauważają, że osoby, które opierają swoją wartość na sukcesie finansowym, często czują się samotne w życiu codziennym. Teraz eksperci z Uniwersytetu w Buffalo i Harvard Business School postawili sobie za zadanie lepsze zrozumienie przyczyn tego związku.
Dlaczego pieniądze nie kupią miłości lub przyjaźni [fot. marcisim from Pixabay]
- Kiedy ludzie opierają swoją wartość na sukcesie finansowym, doświadczają poczucia presji i braku autonomii, a to wiąże się z negatywnymi skutkami społecznymi - wskazuje prof. Lora Park z Uniwersytetu w Buffalo.

- Gdy odczuwa się presję osiągania celów finansowych i wykazuje bardzo duże zaangażowanie w pracę kosztem spędzania czasu z bliskimi, to właśnie ten brak czasu spędzanego z ważnymi dla nas osobami wiąże się z poczuciem i izolacji - mówi Deborah Ward, współautorka badań.

Rola sieci społecznościowych i relacji osobistych w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego jest istotna i dlatego ludzie powinni dbać o te związki, nawet w obliczu przeszkód lub dążeń do ambitnych celów.
Depresja i lęk są związane z izolacją i obserwuje się to szczególnie teraz, podczas trudności w utrzymywaniu kontaktów z przyjaciółmi w związku z pandemią COVID-19. Te więzi społeczne są ważne. Potrzebujemy ich, aby czuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Tymczasem to, co jest konieczne do osiągnięcia sukcesu w sferze finansowej, nierzadko odbywa się kosztem spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi - wyjaśnia Ward.
Psycholodzy tłumaczą, że to nie jest problematyczny, ani pragnienie prowadzące do takich skutków. Według ekspertów rzecz dotyczy koncepcji nazwanej finansową przygodnością własnej wartości. Kiedy poczucie własnej wartości zależy od pieniędzy, ludzie postrzegają swój stan finansowy jako związany z istotą tego, kim są jako osoba. Poziom osiągania zysków materialnych ma związek z tym, jak się czują - a czują się dobrze, gdy myślą, że świetnie radzą sobie finansowo, uważają się za bezwartościowych z kolei, gdy ich działania nie dają odpowiednich korzyści materialnych.

W badaniach uwzględniono dane ponad 2500 osób. Sprawdzano na tej podstawie relacje między finansowym czynnikiem poczucia własnej wartości i kluczowymi zmiennymi, takimi jak czas spędzony z innymi, samotność i brak społecznego wsparcia.

- Już we wcześniejszych badaniach zaobserwowaliśmy powiązania między ocenianiem samych siebie poprzez ilość zarabianych pieniędzy i negatywnymi skutkami społecznymi, więc chcieliśmy poznać przyczyny tego związku - mówi Ward. - To kolejny dowód na to, że ludzie, którzy opierają swoją wartość na pieniądzach, prawdopodobnie czują się pod presją osiągnięcia finansowego sukcesu, co z kolei jest związane z jakością z innymi - dodaje Ward.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy