Strona głównaZwiązkiZwierzęta pomagają osłabić depresję po stracie partnera

Zwierzęta pomagają osłabić depresję po stracie partnera

Towarzystwo zwierzaka po stracie partnera może pomóc zmniejszyć poczucie depresji i samotności u osób starszych.
Zwierzęta pomagają osłabić depresję po stracie partnera
Sprawdzono, jak silne są objawy depresji i samotności wśród osób w wieku powyżej 50 lat, które doświadczyły utraty małżonka w wyniku śmierci lub .
Coraz więcej mamy dowodów na to, że sieci wsparcia społecznego są naprawdę korzystne dla zachowania zdrowia psychicznego po stresujących wydarzeniach, takich jak strata kogoś bliskiego - mówi dr Dawn Carr z Florida State University. - Zainteresowały mnie alternatywy dla ludzkich relacji w łagodzeniu psychologicznych konsekwencji utraty małżonka - dodaje dr Carr.
Porównano osoby, które doświadczyły utraty współmałżonka, z ludźmi, którzy pozostawali w związku małżeńskim. Sprawdzono też, czy skutki utraty męża lub żony były różne w przypadku osób, które miały zwierzę domowe w momencie śmierci lub rozwodu.

Psychologowie ustalili, że wszystkie osoby, które straciły współmałżonka, doznawały wyższego poziomu objawów . Jednak osoby bez zwierząt domowych zmagały się z większym nasileniem symptomów tej choroby i większej samotności niż ci, którzy opiekowali się jakimś zwierzakiem. Właściciele nie byli bardziej samotni po starcie małżonka niż seniorzy bez takiego doświadczenia.

- To ważne odkrycie. Zmaganie się z depresją po stracie jest normalne, jednak zazwyczaj jesteśmy w stanie wraz z czasem dostosować się do utraty bliskiego i nowej sytuacji. Z drugiej strony przedłużająca się samotność wiąże się z większą śmiertelnością i wcześniejszą niepełnosprawnością, co oznacza, że jest szczególnie szkodliwa dla zdrowia. Nasze ustalenia sugerują, że mogą pomóc uniknąć negatywnych konsekwencji po stracie - wyjaśnia dr Carr.

Według ekspertów posiadanie zwierząt pomaga zachować zdrowie psychiczne, częściowo dlatego, że osłabia poczucie osamotnienia a częściowo, ponieważ daje przekonanie, że jest się dla kogoś ważnym.

- Zazwyczaj relacja ze współmałżonkiem, jest najbardziej intymną, osobistą i w niej osadzone jest poczucie własnej tożsamości. Wobec tego utrata poczucia celu i sensu w życiu, które wynikają zakończenia takiego związku, mogą być naprawdę dewastujące. Zwierzęta domowe pomagają zrównoważyć niektóre emocje. Myśli się wówczas: „Cóż, przynajmniej to zwierzę ciągle mnie potrzebuje. Mogę się nim zająć. Potrafię je kochać i mnie docenia". Ta umiejętność dawania i otrzymywania jest naprawdę potężna - podkreśla dr Carr.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy