Strona głównaZwiązkiZróżnicowana grupa przyjaciół przekłada się na wyższy dobrostan

Zróżnicowana grupa przyjaciół przekłada się na wyższy dobrostan

Posiadanie różnych grup przyjaciół poprawia samopoczucie i spójność społeczną.
Zróżnicowana grupa przyjaciół przekłada się na wyższy dobrostan [fot. Pexels from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Birmingham zbadano skład sieci społecznościowych ponad 24 tys. ludzi biorąc pod uwagę wiek, pochodzenie etniczne, poziom dochodów i wykształcenia, aby zrozumieć efekty homofilii (preferowania podobnych osób) na .

- Wraz ze wzrostem mobilności i różnorodności na całym świecie ludzie mają coraz więcej możliwości interakcji z osobami z różnych środowisk i o różnych cechach społecznych. Mimo to ciągle mamy tendencję do przyciągania osób podobnych do siebie - mówi dr Miguel Ramos, współautor badań.

- Nasze ustalenia wykazały, że pomimo wspomnianej tendencji, ludzie o mieszanych sieciach społecznych - obejmujących zarówno osoby podobne, jak i odmienne - zgłaszali wyższy poziom spójności społecznej w swoim sąsiedztwie, co było ściśle powiązane ze zwiększonym dobrostanem osobistym - wskazuje dr Ramos.

Przejrzano sieci kontaktów, uwzględniając rasę, wiek, poziom dochodów i poziom wykształcenia i zestawiono te dane z poziomem i poczuciem spójności społecznej.

Jak odkryto, poczucie spójności społecznej i zadowolenia z życia były najwyższe, gdy ludzie mieli grupę przyjaciół, w której około połowa (50 proc.) członków różniła się wiekiem, rasą, dochodami lub wykształceniem. Ludzie czują się najbardziej związani i szczęśliwsi, gdy mają mieszaną grupę znajomych, składającą się zarówno z podobnych, jak i odmiennych osób.

- Okazuje się, że różnorodność odgrywa istotną rolę w promowaniu silniejszych więzi społecznych i poprawie ogólnej spójności społecznej. Posiadanie heterogenicznych zróżnicowanych , jest kluczem do wyższego dobrostanu i dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie z odmiennych grup - niezależnie od wieku, dochodów, rasy i innych cech - mogą odnieść korzyść ze wspólnego życia w harmonii - wyjaśnia dr Ramos.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy