Strona głównaZwiązkiŻałoba wpływa na rozwój zaburzeń psychicznych

Żałoba wpływa na rozwój zaburzeń psychicznych

Nowe badania wykazały związek między nagłą śmierci bliskiej osoby i rozwojem takich zaburzeń, jak: mania, pourazowy zespół stresu, depresja.
Żałoba wpływa na rozwój zaburzeń psychicznych Nieoczekiwana utrata bliskiej osoby może wywołać problemy ze zdrowiem psychicznym u osób, które wcześniej nie zmagały się z zaburzeniami psychicznymi.

Jakkolwiek eksperci podkreślają, że choroby psychiczne rozwijają się w późniejszym okresie życia relatywnie rzadko, odkryli związek pomiędzy niespodziewaną i rozwojem manii, (post-traumatic stress disorder, PTSD) oraz .

Jak wskazują uczeni z Mailman School of Public Health należącej do Columbia University, lekarze i terapeuci powinni brać pod uwagę możliwą rolę utraty bliskich w ocenie zaburzeń psychicznych. Gdy traci się członka rodziny lub przyjaciela, także jeśli ma to miejsce w dojrzałym życiu, w ogromnym stopniu wpływa to na samopoczucie psychiczne, autorefleksję, postrzeganie samego siebie.

W badaniu wykorzystano dane ponad 27 tysięcy ludzi. 20 do 30 proc. uczestników deklarowało, że nagła utrata bliskiej osoby była najbardziej traumatyczną rzeczą, której doświadczyli. Nawet dla 22 proc. tych, którzy wymienili 11 lub więcej tragicznych wydarzeń w życiu, nieoczekiwana utrata ważnej osoby stanowiła najbardziej traumatyczne przeżycie.

Także u osób bez historii zaburzeń psychicznych nieoczekiwana żałoba stanowi okres podatny na ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych.

Największy wzrost ryzyka we wszystkich grupach wiekowych dotyczył zespołu stresu pourazowego. Obliczono, że prawdopodobieństwo tych zaburzeń w przypadku nagłej utarty bliskiego wzrasta 30-krotnie.

Nieoczekiwana śmierć krewnego lub przyjaciela wiąże się też z dwukrotnie wyższym ryzykiem manii u osób po trzydziestce. Taka zależność pozostała w mocy także po uwzględnieniu takich czynników choroby, jak inne traumatyczne doświadczenia, płeć, rasa, poziom dochodów, poziom wykształcenia i stan cywilny.

Nagła utrata bliskiej osoby wpływa również na zwiększone ryzyko innych problemów zdrowia psychicznego, takich jak: silne stany depresyjne, nadużywanie , , fobie.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:28:47, 12-06-2014 Irenka 26

    Każda strata bliskiej osoby to olbrzymia trauma, często ujawniająca się dopiero w wiele dni, a zdarza się nawet tygodni po bolesnych przeżyciach! Zawsze pozostawia ''blizny'', znacznie gorzej, gdy zostaje się bez pomocy medycznej lub wsparcia bliskich i przyjaciół! Wówczas dochodzenie do równowagi psychicznej-życiowej trwa bardzo długo, może czasami przeobrazić się w ciężką chorobę psychiczną lub w depresję o różnym podłożu i ciężkim stadium! Jedno jest pewne-wiem z własnego doświadczenia i z tego, co zaobserwowałam u innych-nie wolno takiego człowieka zostawić samego z tą tragedią, a oprócz fachowej pomocy medycznej i psychologicznej -ważni są ludzie wokół nas, Ci kochani, życzliwi przyjaciele-na których zawsze można polegać!
    ... zobacz więcej
  • 23:26:09, 12-06-2014 toy_

    Czyli to smierc bliskiej osoby wpływa na rozwój zaburzeń psychicznych. Zas wiem ze prawidlowo przebyta zaloba chroni przed odleglymi skutkami.
  • 19:57:45, 13-06-2014 Malwina

    Masz rację...prawidłowa żaloba... to znaczy musza się znaleśc w niej etapy bunt,żal,wypłakanie,pożegnanie z pogodzeniem....a ludzie przeważnie ściskają w sobie żal, zadają pytania dlaczego mnie to spotkało, czasem nurzają się wręcz w swojej rozpaczy nie pozwaląc odejśc mentalnie bliskiej osobie..i to wykańcza psychicznie...dlatego tak często potrzebna pomoc kogoś kto pomoże poukładać.. czasem specjalista.....nie można zostawić takiej osoby samej sobie,nawet gdy niby chce pomocy, dlatego tak bardzo potrzebni bliscy, przyjaciele...inaczej się zadręczy...co moze skutkowac zaburzeniami psychicznymi.....nerwicą...
    ... zobacz więcej
  • 21:41:27, 31-12-2014 JEDRUS

    Kochai ja dość nietypowo ,przyjechał mój syn z dziećmi i synową i córka zaprosiła i8ch na wieczór4 sy6lwestrowy ans rodziców nie ja poczu7łam sie ur4ażon a czy słusznie? proszę o odpowiedż czy na s rodziców powinna uwzględnić

    ]
    ]`
  • 22:08:40, 31-12-2014 Arti

    Cytat:
    JEDRUS
    Kochai ja dość nietypowo ,przyjechał mój syn z dziećmi i synową i córka zaprosiła i8ch na wieczór4 sy6lwestrowy ans rodziców nie ja poczu7łam sie ur4ażon a czy słusznie? proszę o odpowiedż czy na s rodziców powinna uwzględnić

    ]
    ]`

    lepiej by było gdybyś napisała ten post na innym wątku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy