Strona głównaZwiązkiŻałoba po utracie współmałżonka nasila stany zapalne

Żałoba po utracie współmałżonka nasila stany zapalne

Osoby, które straciły współmałżonka, są bardziej narażone na zaburzenia snu zaostrzające stany zapalne w organizmie. Stany te z kolei mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i śmierci.
Żałoba po utracie współmałżonka nasila stany zapalne [fot. Thomas Wolter from Pixabay]
Porównano nawyki dotyczące snu osób niedawno z grupą kontrolną. U obydwu grupy odnotowano zaburzenia snu, takie jak bezsenność.

Jednakże związek między zaburzeniami snu a stanem zapalnym był dwa do trzech razy wyższy w przypadku małżonków w żałobie. Stan zapalny mierzono na podstawie poziomu cytokin prozapalnych, które w normalnej sytuacji wspomagają zwalczanie choroby, ale ich podwyższony poziom przedłużający się w czasie oznacza wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia.

- Jak się wydaje, osoby w żałobie są bardziej narażone na negatywne efekty zdrowotne . Śmierć współmałżonka jest bardzo i owdowiałe osoby muszą przystosować się do życia bez jego czy jej wsparcia. Jeśli doda się zaburzenia snu do tej i tak już bardzo trudnej sytuacji, to stresor ulega podwojeniu. W rezultacie układ odpornościowy staje się silnie nadaktywny - wyjaśnia prof. Diana Chirinos z Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Już wcześniej odkryto, że ludzie owdowiali mają wyższy poziom stanów zapalnych. Badania wykazały, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po stracie współmałżonka wdowy i wdowcy mają o 41 procent wyższe ryzyko zgonu, zaś 53 procent tego zwiększonego ryzyka jest spowodowane . Nie znano jednak konkretnej przyczyny tego.

- Teraz wiadomo, że nie jest to żal sam w sobie; rzecz dotyczy raczej zaburzeń snu, które mają związek z żalem - wskazuje prof. Chirinos.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy