Strona głównaZwiązkiŻałoba. Jak pomóc po stracie bliskich?

Żałoba. Jak pomóc po stracie bliskich?

Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. Rozstanie z bliską osobą jest bolesne i pozostawia pustkę. Trudno jest pogodzić się ze śmiercią kogoś, kogo kochamy. Jak odnaleźć utracony spokój? Nie dla każdego czas jest najlepszym lekarstwem. Często niezbędne jest wsparcie specjalisty, który pomoże przejść przez etapy żałoby, by ponownie móc cieszyć się życiem.
Żałoba. Jak pomóc po stracie bliskich? [© Photographee.eu - Fotolia.com] jest naturalną i normalną reakcją na bliskiego nam człowieka. Każdy na swój indywidualny sposób przeżywa śmierć kogoś z otoczenia. Duże znaczenie odgrywa rola zmarłego w naszym życiu. Jeśli była to dla nas jedna z najbliższych osób, z którą łączyła nas przyjaźń lub miłość, zabliźnienie się ran może zająć sporo czasu. Odczuwany smutek może się pogłębiać i przybrać postać rozchwiania emocjonalnego, poczucia bezsensu, złości wobec świata. W efekcie może prowadzić do podejmowaniem destrukcyjnych działań, a nawet depresji.

Każdy w indywidualny sposób reaguje na śmierć bliskiej nam osoby, jednak można wyodrębnić kilka faz .
  1. Pierwszy etap to szok i niedowierzanie. Często z tego okresu niewiele się pamięta. Wszystko dzieje się szybko i jakby poza kontrolą. Do załatwienia jest mnóstwo formalności i tak naprawdę działa się automatycznie. Osoba próbuje zaprzeczać lub wypierać informację o śmierci.
  2. Drugi etap jest najtrudniejszy. Dominuje stan tzw. kurczenia się w sobie. Narasta poczucie utraty, gniew i lęk przed przyszłością. Osoba pogrążona w żałobie tęskni za zmarłym, nie potrafi zorganizować się na nowo. Dręczy ją poczucie samotności i bezsens życia. Pojawiają się trudne do zniesienia wyrzuty sumienia.
  3. Trzeci etap to adaptacja. Osoba pogrążona w żałobie powoli odzyskuje równowagę, akceptuje uczucia związane ze stratą, dostosowuje się do sytuacji.
Niezwykle ważne jest otoczenie osoby będącej w żałobie opieką i życzliwością. Gdy emocje związane ze śmiercią przybiorą charakter destrukcyjny, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który pomoże przejść przez ten trudny okres.

– Rola psychoterapeuty, przychodzącego z pomocą osobie cierpiącej z powodu szoku i bólu po stracie kogoś bliskiego, polega głównie na udzieleniu wsparcia i pomocy w konstruktywnym przeżyciu wszystkich etapów żałoby. By móc wrócić do równowagi życiowej i na nowo odnaleźć sens w swoim życiu, najpierw trzeba dopuścić do siebie trudne, rozdzierające emocje takie jak ból, gniew, rozpacz. Terapeuta współtowarzyszy w tym procesie, pomaga zrozumieć i wyrazić te uczucia – komentuje Justyna Rokicka, certyfikowana psychoterapeutka.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy