Strona głównaZwiązkiZakochanie - co się dzieje wówczas w mózgu?

Zakochanie - co się dzieje wówczas w mózgu?

Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii jak zażywanie kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Naukowcy odkryli również, że zakochanie się trwa tylko około jednej piątej sekundy.
Gdy ktoś się zakochuje, 12 obszarów mózgu współpracuje, uwalniając substancje chemiczne wywołujące euforię, takie jak dopamina, oksytocyna, adrenalina i wazopresyna. Uczucie miłości wpływa również na wyrafinowane funkcje poznawcze, takie jak reprezentacja mentalna, metafory i obraz ciała.

Odkrycia nasuwają pytanie: „Czy zakochuje się serce, czy mózg?" - To zawsze trudna kwestia - mówi prof. Stephanie Ortigue z Uniwersytetu w Syracuse. - Powiedziałabym, że mózg, ale serce jest również ze sobą powiązane, ponieważ złożona koncepcja miłości powstaje zarówno w wyniku procesów oddolnych, jak i odgórnych, zachodzących od mózgu do serca i odwrotnie. Na przykład, aktywacja w niektórych częściach mózgu może generować stymulację serca i „motyle w żołądku". Niektóre objawy, które czasami odczuwamy jako symptom dotyczący serca, mogą pochodzić z mózgu - dodaje.

Inni badacze odkryli też, że wzrasta poziom czynnika wzrostu nerwów (NGF) we krwi - jest on znacznie wyższy u par, które właśnie się zakochały. Ta substancja odgrywa ważną rolę w zjawisku „ od pierwszego wejrzenia". - Wyniki potwierdzają, że miłość ma podstawy naukowe - wyjaśnia prof. Ortigue.

Odkrycia mają istotne implikacje dla neuronauki i badań nad zdrowiem psychicznym, ponieważ gdy miłość się nie udaje, może być znaczącą przyczyną emocjonalnego i . - To kolejna sonda do mózgu i umysłu pacjenta. Ludzie, rozumiejąc, dlaczego się zakochują i dlaczego mają złamane serca, będą mogli zastosować nowe terapie - wyjaśnia prof. Ortigue. Identyfikując części mózgu stymulowane miłością, lekarze i terapeuci mogą lepiej zrozumieć dolegliwości pacjentów „chorych z miłości".

Badanie pokazuje również, że różne części mózgu stają się aktywne przy różnych formach miłości. Na przykład, bezwarunkowa miłość, taka jak ta między matką a dzieckiem, jest wywoływana przez różne obszary mózgu, w tym jego środek. Namiętna miłość jest wywoływana przez część mózgu odpowiedzialną za nagrodę, a także skojarzeniowe obszary poznawcze, które odpowiadają za wyższego rzędu, takie jak obraz ciała.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy