Strona głównaZwiązkiWspólne wakacje: stres czy wypoczynek?

Wspólne wakacje: stres czy wypoczynek?

Urlop to dla wielu osób upragniony, wakacyjny wypoczynek, który pozwala czerpać radość już z samego ceremoniału planowania i przygotowań. Zdarza się jednak, że związane z nim wydarzenia i emocje pozostawiają negatywne wspomnienia, kojarząc się ze stresem, awanturami, nieprzystosowaniem. Co robić, aby wakacje były czasem pełnym relaksu, a nie stresu?
Wspólne wakacje: stres czy wypoczynek? Wiele rodzin nie rozmawia na co dzień o marzeniach i planach. Kiedy przychodzi do wyboru miejsca wyjazdu okazuje się, że wizje są całkowicie rozbieżne. Kolejnym powodem waśni jest sposób wypoczynku. Jedni preferują opalanie się na plaży lub grillowanie na działce, inni - aktywność, sport i wysiłek fizyczny. Istotnym podłożem konfliktów są także kwestie finansowe. Bardzo często partnerzy mają rozbieżne podejście do wydawania pieniędzy. Ktoś zakłada oszczędny wyjazd na działkę lub pobliskie jezioro, a drugi myśli o wakacyjnym szaleństwie za pieniądze. Inne częste „punkty zapalne” to zabranie ze sobą dzieci (a czasami wnuków), formalności związane z wyjazdem czy choćby wybór środków lokomocji.
są dla wielu rodzin trudną próbą. Zapracowani rodzice mijają się w domowym korytarzu ze sobą i z dziećmi, nie jadają razem posiłków, nie omawiają ważnych spraw. Oddalają się od siebie i tracą tematy do rozmowy. Nie mają wspólnych zainteresowań. Taki model rodziny bardziej przypomina układ, gdzie każdy ma swój udział w obowiązkach: porządkach, gotowaniu, zarabianiu pieniędzy. Więzy schodzą na dalszy plan. Małe i młodociane dzieci wypełniają pustkę, ale kiedy odchodzą z domu, życie partnerów staje się nużące, pozbawione atrakcji i pełne konfliktów – mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed.
Różnice poglądów, także w kwestiach wypoczynku, są rzeczą naturalną. Jeżeli kilka osób, chce zrobić coś wspólnie i ma to sprawić wszystkim przyjemność, należy poszukać kompromisu. Zalecana jest na przykład spokojna rozmowa w miłej, relaksującej atmosferze – po obiedzie czy podczas wspólnego spaceru. O sprawach ważnych nie należy rozmawiać przez telefon lub podczas szybkiej porannej kawy. Kiedy się śpieszymy łatwiej o .

Nie warto jednak ustępować za wszelką cenę. Jeżeli ktoś uwielbia wspinaczkę wysokogórską, nie powinien godzić się milcząco na leżenie na . Ważne, aby postarać się spokojnie wyrazić swoją opinię i opisać zalety wymarzonej formy wyjazdu. Można przecież pojechać nad jezioro, znajdujące się w pobliżu gór.

Przebywając ze sobą kilkanaście nocy i dni, można dokonać fundamentalnych odkryć. Można zrozumieć, że miłość wypaliła się w pogoni za codziennymi sprawami. Rozpoznać objawy uzależnień czy . W ciągu roku łatwo przeoczyć czy zbagatelizować te objawy, ale na wakacjach trudniej zaprzeczyć problemom. Zmiana otoczenia i wyciszenie powinny sprzyjać podjęciu ważnych rozmów i decyzji. Bardzo wiele osób, właśnie po urlopie zgłasza się na terapię rodzinną bądź leczenie uzależnień.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy