Strona głównaZwiązkiWarto pozostać w małżeństwie - można liczyć na lepsze zdrowie

Warto pozostać w małżeństwie - można liczyć na lepsze zdrowie

Współmałżonkowie powinni być zdowoleni z decyzji o wspólnym życiu, eksperci potwierdzają bowiem, że długotrwałe relacje są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego. A im dłużej małżeństwo trwa, ty więcej korzyści zyskują ludzie tworzący parę.
Warto pozostać w małżeństwie - można liczyć na lepsze zdrowie [fot. Gundula Vogel from Pixabay]
Badacze z Cardiff University twierdzą, że ludzie pozostający w żyją średnio dłużej niż samotni. Kobiety w dobrych relacjach mają lepsze , podczas gdy mężczyźni - zdrowie fizyczne.

Zdrowie fizyczne mężczyzn poprawia się prawdopodobnie ze względu na pozytywny wpływ partnerki na ich styl życia, a lepszy stan psychiczny kobiet może wynikać z większego znaczenia dla nich współtworzenia relacji, uważają uczeni.

Jednocześnie, jak wskazują autorzy, do dobrej, dającej wymienione korzyści relacji najwyraźniej trzeba dorosnąć. Przykładowo, ustalono, że relacje w okresie dojrzewania są związane ze zwiększonymi . Ponadto, biorąc pod uwagę ludzi w każdym wieku, single mają się lepiej niż osoby pozostające w skonfliktowanych, pełnych napięcia związkach.

Ponadto eksperci wskazują, że rozstania są bardzo trudnym doświadczeniem - może mieć druzgocący wpływ na ludzi. Rozwiązaniem nie jest też posiadanie licznych partnerów - taki styl życia także wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Jak wnioskują autorzy, chociaż niepowodzenia w związku mogą zaszkodzić zdrowiu, nie powinno być to powodem do unikania łączenia się w pary. Dobra relacja poprawi zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Być może należy raczej unikać kiepskiego związku, a nie w ogóle rezygnować z posiadania partnera, mówią uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy