Strona głównaZwiązkiWarto dawać innym wsparcie - to chroni nasze zdrowie

Warto dawać innym wsparcie - to chroni nasze zdrowie

Jeśli chodzi o twoje zdrowie, gotowość do udzielenia wsparcia współmałżonkowi, przyjaciołom, czy rodzinie może być równie ważna jak otrzymanie pomocy, mówią uczeni.
Warto dawać innym wsparcie - to chroni nasze zdrowie [fot. Gundula Vogel from Pixabay]
Od dawna sądzi się, że otrzymywanie wsparcia społecznego od innych jest kluczem do zdrowia. Teraz uczeni z Ohio State University postanowili sprawdzić, czy także udzielanie może odgrywać tu istotną rolę.

Jak odkryto, udzielanie wsparcia ma znaczenie dla jednej ważnej miary zdrowia - przewlekłego stanu zapalnego. Wskaźniki pozytywnych relacji społecznych wiązały się z niższym stanem zapalnym jedynie wśród osób, które deklarowały, że chętnie okazują wsparcie rodzinie i przyjaciołom.

Innymi słowy, posiadanie przyjaciół, na których można liczyć, może nie być pomocne dla twojego zdrowia, chyba że równocześnie ty też wykazujesz gotowość do pomocy im, gdy tego potrzebują.

- Pozytywne relacje mogą być związane z niższym stanem zapalnym jedynie u tych, którzy uważają, że są w stanie wspierać innych - mówi psycholog Tao Jiang z Ohio State.

Jak się okazuje, uzdrawiająca moc dobrych relacji wynika z faktu, że wsparcie jest wzajemne. - Być może jest tak, że kiedy ludzie sądzą, że mogą udzielić większej pomocy przyjaciołom i rodzinie, te relacje są szczególnie satysfakcjonujące i łagodzą , co osłabia stan zapalny - podaje Baldwin Way, współautor badań.

W badaniu uczestniczyło ponad tysiąc osób w wieku 34 - 84 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz, który mierzył ich „integrację społeczną", podając czy są pozostają związku, jak często kontaktują się z rodziną i przyjaciółmi oraz jak często spotykają się z różnymi grupami społecznymi lub uczęszczają na jakieś zajęcia.

Uczestnicy podali też, na ile mogą polegać na rodzinie, przyjaciołach lub współmałżonku, jeśli potrzebują pomocy. Ponadto deklarowali również, na ile sami są gotowi wesprzeć rodzinę, przyjaciół i małżonka/partnera.

Dwa lata później u uczestników przeprowadzono badania krwi, które obejmowały test na interleukinę-6 (IL-6) będącą markerem ogólnoustrojowego w organizmie.

- Wyższy poziom IL-6 ma związek ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, które są głównymi przyczynami śmierci Amerykanów, w tym chorób układu krążenia i raka - zauważa Way.

Odkrycia pokazują znaczenie gotowości do pomocy innym, nawet po uwzględnieniu szerokiego zakresu innych czynników, które mogą oddziaływać na stan zapalny, w tym: wieku, poziomu dochodów i wykształcenia, a także zachowań zdrowotnych, stosowania leków i obecności chorób.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy