Strona głównaZwiązkiWalentynki bez granic czyli wszyscy mówia: Kocham Cię

Walentynki bez granic czyli wszyscy mówia: Kocham Cię

I love you, Ich liebe dich, Je t'aime, Te amo, Szeretlek, Nakupenda – “Kocham Cię” można powiedzieć niemal w każdym języku. Miłość nie zna granic - pomocna jednak jest znajomość co najmniej jednego języka obcego.
Walentynki bez granic czyli wszyscy mówia: Kocham Cię [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych prawie 18 milionów Polaków na stałe przebywa i pracuje za granicą. Obecnie największym skupiskiem polonii są Stany Zjednoczone – żyje tam około 8 milionów polskich emigrantów, na drugim miejscu znajdują się Niemcy oraz Francja, gdzie mieszka łącznie 2 miliony naszych rodaków. Zdecydowana większość z nich przez lata zadomowiła się i zaczęła budować relacje z miejscową społecznością, także w sferze uczuciowej.

Kochamy się – rozumiemy się bez słów – czy na pewno?

Początki związków między osobami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych mogą być problematyczne. Głównym powodem jest oczywiście bariera lingwistyczna. Nawet, jeżeli rozumiemy większość wypowiedzi w języku kraju, z którego pochodzi ukochana osoba, nie jest to równoznaczne z tym, że będziemy w stanie wyrazić wszystkie nasze emocje. Ponadto każdy język pełen jest charakterystycznych dla siebie zwrotów (idiomów), których po prostu nie można przetłumaczyć.

- Żarty, niektóre gry słowne czy przysłowia mogą wydawać się kompletnie niezrozumiałe z punktu widzenia cudzoziemca – wyjaśnia Iwona Kowalewski ekspert SITA – Potrzeba czasu i życzliwego przewodnika, aby zaznajomić się z zawiłościami .

Język to nie wszystko

Związek z cudzoziemcem może nas także zaskoczyć pod innymi względami. Prawdopodobnie dla Włochów będzie niezrozumiałe, jeżeli zaproponujemy związek partnerski z równym podziałem obowiązków domowych. mogą mieć problemy z akceptacją aktywnego trybu życia Polaków, zaś u Brytyjczyków i Skandynawów zdumienie może budzić nasza otwartość. Zabawne sytuacje mogą powstawać wskutek tradycji zakorzenionych w mentalności danego społeczeństwa. Dla Francuzów picie wina w czasie przerwy w pracy jest zupełnie normalne, nawet dzieci w czasie uroczystych obiadów dostają kieliszek wina rozcieńczonego z wodą. Estończycy niechętnie wyznają swoje uczucia, za to Brazylijczycy są nader wylewni. Różnia się także znaczenia niektórych gestów - tu bardzo łatwo o "wpadkę", bo wiele dla nas zwyczajnych ruchów dłoni, dla innych może wyglądać na próbe obrażenia.

- Ucząc się języka obcego, dobrze jest równocześnie poznawać historię i kraju, czy kręgu językowego, aby potem uniknąć dwuznacznych sytuacji – podkreśla Iwona Kowalewski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy