Strona głównaZwiązkiWalentynki 2019

Walentynki 2019

Stanowią jednocześnie jedno z ulubionych i najbardziej krytykowanych świąt. Niektórzy uwielbiają wszechobecne walentynkowe serduszka, chętnie kupują kolorowe lizaki i pomimo tłoku spędzają ten dzień w kinie. Inni najchętniej zamknęliby drzwi na cztery spusty i w ogóle nie wychodzili z domu. Ku radości tych pierwszych i smutkowi drugich - Walentynki zyskały ogromną popularność i trudno ich nie zauważać...
Walentynki 2019 Święto Zakochanych, poza trudnym do zmierzenia wymiarem osobistym dla zakochanych, ma dziś bez wątpienia aspekt komercyjny. Na rogach ulic i w przejściach podziemnych ustawiane są kramy z walentynkowymi lizakami, balonikami i innymi gadżetami, restauracje oferują specjalne walentynkowe menu, a kina wyjątkowy repertuar. Możliwości świętowania jest zatem wiele.

Historia święta

W średniowiecznej Europie sądzono, że połowa lutego to najlepszy czas na pisanie listów miłosnych i oświadczyny, ponieważ w tym okresie ptaki łączą się w pary. Partonem święta jest św. Walenty - biskup i męczennik Kościoła katolickiego. Żyjący w III wieku Walenty był duchownym i miał wykształcenie medyczne. Biskup złamał zakaz cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabronił młodym ludziom wchodzenia w związki małżeńskie ze względu lepsze spełnianie żołnierskich obowiązków przez nieżonatych mężczyzn. Walenty błogosławił śluby młodych legionistów i został za to uwięziony. Przebywając w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika i dzięki tej miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Przed egzekucją Walenty napisał swojej ukochanej kartkę i na pamiątkę tego zakochani wysyłają sobie .

Historia świętego Walentego nie jest jednak pierwszym odniesieniem Święta Zakochanych, ich pierwowzorem były Luperkalia obchodzone w starożytnym Rzymie z 14/15 lutego. Święto poświęcone było faunowi Luperkusowi, protektorowi plemion italskich. Obchodzono je w jaskini Lupercal na Palatynie, gdzie zgodnie z tradycją Romulus i Remus, legendarni założyciele Rzymu, byli karmieni przez wilczycę. Ofiarę składali kapłani odziani w skórę z kozła obiegając Palatyn i uderzając głównie kobiety rzemieniami, co miało zagwarantować paniom płodność.

Walentynki na świecie

Od wielu lat Walentynki cieszą się popularnoscią w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wraz z czasem święto zostało przyjęte przez kolejne kraje europejskie, południowoamerykańskie, a nawet azjatyckie. Do Polski Walentynki dotarły w latach dziewięćdziesiątych.

W USA powszchnym zwyczajem jest wysyłanie kartek walentynkowych i obdarowywanie bliskich, a nawet współpracowników drobnymi upominkami - , kwiatami, etc.

W Wielkiej Brytanii małe dzieci przebierały się i odwiedzały domy śpiewając związane ze świętem piesenki oraz recytując wierszyki. Powszechnym upominkiem były kartonowe serca z wizerunkiem Romeo i Julii. W Walii zaś zakochani wręczali sobie drewniane łyżeczki z wyrzeźbionymi obrazkmi serca, klucza i kłódeczki.

We Francji w Walentynki wysyła się ukochanym zwykle bukiety kwiatów i spędza wieczór w kinie lub teatrze. We Włoszech powszechny jest zwyczaj prezentowania ukochanym odzieży w czerwonym kolorze.

W Polsce obserwujemy „miks" opisywanych zwyczajów. Obchodzące święto pary kupują sobie kartki walentynkowe i upominki (od drobnych prezentów w postaci lizaków w kształcie serduszek po drogie perfumy i biżuterię). Prawdziwe oblężenie przeżywają restauracje, kina, puby i teatry.

Krytyka

Wraz ze wzrostem popularności, powszechna staje się krytyka Walentynek. Niechętni świętu wskazują na dwa jego negatywne aspekty - komercjalizację oraz dyskryminację osób nie będących w związkach. Krytycy argumentują, że pod górnolotnymi hasłami celebrowania miłości przeprowadza się zachęcającą do zakupów kampanię. Walentynki są więc wykorzystywane do przełamania stagnacji handlowej między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Niektórzy wskazują, że Dzień św. Walentego jest opresywny dla osób, które akurat nie pozostają w związkach lub wybrały inny styl życia i są tzw. singlami z wyboru. Promowanie romantycznej i epatowanie czułymi gestami „na zawołanie" uważają zarówno za nieszczere, jak i irytujące dla tych, którzy z różnych przyczyn - często niezależnych od nich samych - nie mają pratnera.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 00:35:04, 08-03-2019 patrycjaxx

  Hej umówię się z panem na sex bez dodatkowych zobowiązań. Zależy mi na dyskrecji i intymnośći. Spełnię każda Twoją fantazję. Ze względu na mój charakter pracy (delegacja) miejsce do spotkania nie jest problemem. Jeśli chcesz obejrzeć dokładnie mój profil oraz zobaczyć zdjęcia prywatne oraz nagie to zapraszam na nowy portal gdzie rejestracja jest za darmo. http://easysex.eu
  ... zobacz więcej
 • 09:24:42, 18-10-2019 oliku

  To bardzo merytoryczne, ale nie wiem, czy tu kogoś złowisz.
 • 10:51:31, 30-10-2019 baggio

  Zapraszamy na kawę http://www.palarniaparoks.pl/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy