Strona głównaZwiązkiU kobiet samotność grozi nadciśnieniem

U kobiet samotność grozi nadciśnieniem

Nie jest tajemnicą, że samotność i izolacja społeczna destrukcyjnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne osób starszych. Teraz naukowcy z University of British Columbia ustalili, że izolacja społeczna wpływa na zdrowie mężczyzn i kobiet na różne sposoby, w przypadku pań w związku z osamotnieniem odnotowano wyższe ryzyko nadciśnienia.
U kobiet samotność grozi nadciśnieniem [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Odkryto, że kobiety w średnim i starszym wieku, które mają bardzo ograniczone kontakty z innymi, znacznie częściej niż mężczyźni cierpią na , jeden z głównych czynników ryzyka i .
Wśród osób starszych izolacja społeczna jest nasilniejszym znanym czynnikiem ryzyka ryzyka śmierci, porównywalnym tylko z paleniem papierosów. Mniej wiemy, na ile odmiennie izolacja społeczna wpływa na mężczyzn i kobiety, a także jak oddziałuje na biomarkery długowieczności. Nasze badania pokazują, że kobiety są istotnie bardziej narażone na nadciśnienie, gdy doświadczają izolacji w średnim i starszym wieku - mówi Annalijn Conklin z University of British Columbia.
Do badań wykorzystano dane kilkudziesięciu tysięcy osób w wieku 45-80 lat. Okazało się, że kobiety, które nie miały partnerów, angażowały się w mniej niż trzy zajęcia społeczne w miesiącu lub cechowały się małą siecią społecznościową, odznaczały się o wiele wyższym poziomem ciśnienia od pozostałych.

Ciśnienie skurczowe było najwyższe wśród owdowiałych, i nieaktywnych społecznie kobiet, a największa różnica w ciśnieniu krwi występowała między paniami owdowiałymi i mężatkami. Największe ryzyko wystąpienia nadciśnienia odnotowano u wdów. Wzrost ciśnienia krwi u samotnych kobiet był podobny do obserwowanego przy stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nadmiernej ilości soli w diecie lub przyroście masy ciała.

W przypadku mężczyzn rzecz miała się zupełnie inaczej. Ci, którzy byli singlami, dzielili gospodarstwo domowe z kimś innym i mieli największe sieci społecznościowe, cechowali się najwyższym ciśnieniem krwi, tymczasem ci, którzy mieli mniej członków rodziny i znajomych oraz mieszkali samotnie odznaczali się niższym ciśnieniem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy