Strona głównaZwiązkiTwój współmałżonek jest optymistą? To dobrze wróży twojemu zdrowiu

Twój współmałżonek jest optymistą? To dobrze wróży twojemu zdrowiu

Zadowolony z życia, optymistycznie spoglądający w przyszłość życiowy partner pozytywnie wpływa na twoją codzienność, jak się jednak okazuje - nie tylko: takie nastawienie współmałżonka ma przełożenie również na twoje lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Twój współmałżonek jest optymistą? To dobrze wróży twojemu zdrowiu [fot. InstagramFOTOGRAFIN from Pixabay]
Badania przeprowadzone na Michigan State University wykazały, że optymiści przyczyniają się do poprawy zdrowia swoich partnerów, osłabiając u nich ryzyko choroby , i pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem.
Spędzamy dużo czasu z naszymi partnerami"- mówi dr William Chopik, współautor badania. „Oni z kolei mogą zachęcać nas do ćwiczeń, zdrowszego odżywiania się, czy przypominać nam o przyjmowaniu leówu. Jeśli twój partner jest optymistycznie nastawiony i dba o siebie, może się to przełożyć się na podobne wyniki w twoim życiu. W istocie dzięki temu może czekać cię różowa przyszłość, będziesz żyć dłużej i unikniesz chorób poznawczy- wskazuje dr Chopik.

Odkryliśmy, że jeśli chodzi o czynniki ryzyka związane z prognozami dotyczącymi choroby Alzheimera lub otępienia, wiele z nich ma związek z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna to istotne wskaźniki zagrożenia otępieniem. Istnieją też pewne pewne markery fizjologiczne. Wygląda na to, że ludzie, którzy wzięli ślub z optymistami, uzyskują lepsze wyniki we wszystkich tych pomiarach - wyjaśnia.
Uczeni przeanalizowali informacje na temat 4500 heteroseksualnych par. Na ich podstawie odkryli potencjalny związek między z optymistycznie nastawioną osobą i zapobieganiem osłabienia funkcji poznawczych, dzięki zdrowszemu środowisku domowemu.
W pewnym sensie optymiści dają przykład, a ich partnerzy idą w ich ślady. Chociaż istnieją badania mówiące o tym tym, że ludzie bywają zazdrośni o dobre cechy swoich partnerów lub źle reagują na próby kontroli z ich strony, uzyskane wyniki współgrają z innymi analizami, które pokazują, że optymizm wiąże się z postrzeganiem związku w pozytywnym świetle - mówi dr Chopik.
Jeśli chodzi o możliwość wypracowania , chociaż do pewnego stopnia jest dziedzicznie uwarunkowany, daje się go uzyskać dzięki odpowiedniemu treningowi. Jak podkreślają naukowcy, istnieją badania, które pokazują, że ludzie są zdolni do zmiany swojej osobowości - o ile angażują się w rzeczy które wywołują takie modyfikacje.

Na temat badań można przeczytać w Journal of Personality:

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy